Наука

Коронавірус перетворюється в сезонне захворювання з сильним загостренням взимку

Чому більшість вірусних епідемій циклічно поширюються восени і взимку в регіонах з помірним кліматом? На думку міжнародної групи вчених – вся річ у Сонці. Нова теоретична модель наочно демонструє: як поширеність, так і розвиток епідемій сильно корелює з кількістю денного сонячного випромінювання в різних частинах Землі. Результати дослідження опубліковані в журналі iScience.

Image by Alexandra_Koch from Pixabay

«Наша модель пропонує просту відповідь на ряд важливих, але все ще невирішених наукових питань», – пояснює Фабріціо Нікастро, дослідник INAF і керівник проєкту. «Чому багато вірусних респіраторних епідемій – такі як грип – розвиваються циклічно восени і взимку тільки в регіонах з помірним кліматом в північній і південній півкулях земної кулі? При цьому інфекції присутні постійно, але менше поширені, в екваторіальному поясі? Що взагалі викликає і визначає таку сезонність? Ми з’ясували, що причина сезонності епідемій, переданих повітряним шляхом, в кількості денного сонячного випромінювання на Землі ».

Добре відомо, що ультрафіолетове світло здатне дезактивувати віруси і бактерії різних видів. Отже, сонячне УФ-світло, яке досягає Землі, теж повинно мати деяку дезінфікуючу здатність на відкритих частинах планети. Звичайно, ефективність УФ-дезактивації залежить від виду вірусу або бактерії.

Однак в регіонах Землі з помірним кліматом в північній і південній півкулях, цей процес залежить і від пори року. Сонячне випромінювання (а, отже, і УФ-дезактивація вірусів) сильніше влітку і нижче взимку.

Така «схема» сонячного знезараження корелює з іншими циклами, типовими для епідемій. А саме втратою імунітету господаря вірусу через його антигенного дрейфу. Поєднання цих двох механізмів і викликає сезонність епідемій, впевнені вчені.

Модель, запропонована італійськими дослідниками, точно відтворює сезонність, спостережувану в різних точках Землі для епідемій з репродуктивним числом (R0) нижче двох (у грипу зазвичай R0 ~ 1). Крім того, експертам вдалося змоделювати епідемії з набагато більшим R0. До таких належить і поточна пандемія SARS-CoV-2 з репродуктивним числом в районі 3-4. У підсумку, вчені прогнозують високоінтенсивні переривчасті початкові цикли COVID-19, які в кінцевому підсумку стабілізуються на сезонно-синхронізовані, з помірною інтенсивністю.

Іншими словами, модель італійських вчених прогнозує постійну присутність коронавірусу з сезонним загостренням взимку.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button