Наука

Генетики з’ясували, як туберкульоз сформував імунну систему людини

Французькі вчені дізналися, як паличка Коха вплинула на геном людини за останні дві тисячі років.

Робота опублікована в American Journal of Human Genetics. За останні кілька сотень і тисяч років люди пережили не тільки зміни клімату, але і всілякі пандемії, включаючи туберкульоз, чуму та іспанський грип. При цьому туберкульоз, що викликається Mycobacterium tuberculosis, залишається однією з головних причин смертності інфекційної природи у всьому світі (за даними ВООЗ, від нього гинуть понад 1,5 мільйона людей щорічно).

Ця інфекція взагалі вважається однією з найбільш смертоносних в історії – за останні дві тисячі років від неї померли понад мільярд людей. Однак характер і темпи впливу палички Коха на нас залишаються невідомими. Вчені з Інституту Пастера і Паризького університету (Франція) проаналізували дані популяційної генетики, щоб зрозуміти, як природний відбір вплинув на її формування.

Недавні дослідження показали, що варіант гена TYK2, названий P1104A, пов’язаний з підвищеним ризиком захворювання після зараження паличкою Коха. Використовуючи великий набір даних більш ніж з тисячі європейських геномів стародавньої людини, вчені виявили, що варіант Р1104А вперше з’явився понад 30 тисяч років тому і походить від спільних предків жителів Західної Євразії.

Подальший аналіз показав, що частота цього варіанту різко знизилася близько двох тисяч років тому. Це як раз той самий час, коли сучасні форми штамів Mycobacterium tuberculosis стали переважати. Автори дослідження з’ясували, що в бронзовому столітті варіант гена P1104A був більш поширеним, ніж в наші дні. І, ймовірно, це було пов’язано з підвищеною захворюваністю на туберкульоз у людей того часу.

Після великомасштабних міграцій анатолійських неолітичних фермерів і євразійських степових жителів в Європу протягом останніх десяти тисяч років частота P1104A помітно коливалася. Але близько двох тисяч років тому почався різкий негативний відбір, який знизив поширення варіанта цього гена приблизно на 20 відсотків, що можна назвати одним з найбільш помітних впливів такого роду на геном людини.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button