Земля

Геологи вивчили одне з найбільш “бурхливих” місць на планеті

Вчені досліджували кордон плит між Африкою і Піренейським півостровом. Виявилося, вона може викликати сильні цунамі. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

В ході нової роботи, проведеного Інститутом наук дель Мар (ICM-CSIC) в Барселоні і каталонським Інститутом досліджень (ICREA), вчені досліджували точне місцезнаходження кордону між європейською і африканською тектонічними плитами, розташованої в районі морського регіону Альборана. Це одне з найбільш “бурхливих” місць на планеті. Геологи вивчили потенційні сильні землетруси, які викликають руйнівні цунамі на узбережжі і можуть з’явитися в місці розлому.

Вчені вперше визначили складну геометрію активної системи розломів і зрозуміли, як вони рухалися протягом останніх п’яти мільйонів років. Виявилося, що це одна з найважливіших систем розломів в регіоні і що вона поглинула більшу частину деформації, викликаної зіткненням євразійської і африканської плит.

Система розломів, що зв’язує європейську та африканську плити, простягається на 300 кілометрів / ICM-CSIC.  Фото: ICM-CSIC

Хоча геологічна будова надр моря Альборан широко вивчалася з 1970-х років, дотепер дані не були достатньо точними, щоб зрозуміти тектоніку району. Однак якість даних і сучасні методики, використані при виконанні цієї роботи, дозволили детально охарактеризувати систему активних розломів протяжністю понад 300 км.

“Для проведення дослідження ми використовували новітні методи збору даних на борту іспанського океанографічного судна Sarmiento de Gamboa”, – уточнює дослідник ICM-CSIC і професор ICREA Сезар Р .Ранеро, який також брав участь у дослідженні.

Дотепер вчені не знали, чи є в Альборанському морі великі активні розломи, а також точне місцезнаходження тектонічного кордону, де стикаються європейська і африканська плити. Ці знання мають ключове значення для переоцінки сейсмічного ризику та ризику цунамі, до якого схильні прибережні райони західного Середземномор’я.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments