Земля

Гідротермальний “рай” в надрах Тихого океану: унікальний біом (фото)

На думку вчених, відкриття може мати значний вплив на наше розуміння вентиляційних систем та ролі, яку вони відіграють в екосистемах океану.

Масивне поле гідротермальних джерел на морському дні в темних глибинах східної частини Тихого океану є найгарячішим і найбільшим з виявлених в цьому регіоні. Мало того, воно знаходиться в місці, де вчені не очікували знайти активні отвори, не кажучи вже про цілу їх систему, за сотні метрів від осі вулканічного хребта.

WHOI/NDSF/ROV Jason/NSF

Поле було виявлено групою вчених, які використовують автономні підводні апарати для картографування морського дна на глибинах, несприятливих для людей-дослідників. У даних, отриманих з AUV Sentry океанографічного інституту Вудс-Хоул, команда побачила область величезних шпилів висотою до трьох поверхів на глибині 2560 метрів під поверхнею – в тихих, постійно темних батипелагічних глибинах (товща води нижче поверхневого шару).

Спочатку команда вважала, що вентиляційні отвори давно затихли, але при найближчому розгляді з’ясувалося протилежне.

“Ми були вражені тим, що це поле не тільки дуже активне, але і більше за площею і має більш високу температуру, ніж будь-яке інше поле гідротермальних джерел, відоме вздовж цієї частини Східно — Тихоокеанського підняття, яке вивчалося протягом останніх 30 років», – запевняє морський геолог Даніель Форнарі з WHOI.

Гідротермальні джерела є домом для деяких найдивовижніших екосистем на Землі. Це отвори на морському дні, через які тепло і хімічні речовини виходять з кори нашої планети, що зазвичай пов’язано з вулканічною активністю. Самі вентиляційні шлейфи можуть бути гарячими, більше 400 градусів за Цельсієм, але в безпосередній близькості від них процвітає життя.

Вимірювання температури в отворі джерела WHOI / NDSF / ROV Jason / NSF

Значна частина життя на Землі залежить від фотосинтетичної харчової мережі, але внизу, в батипелагічній темряві, життя йде іншим шляхом. Хімічні речовини, що відкладаються вентиляційними отворами, живлять харчову мережу, засновану на хемосинтезі, використовуючи хімічні реакції для отримання енергії, а не сонячного світла.

Це не тільки дивовижне свідчення того, що «життя знаходить вихід» з будь-якої ситуації, але спосіб розкрити механізм, за допомогою якого життя може існувати в інших світах, таких як крижані супутники Сонячної системи Енцелад і Європа.

Вони також дуже важливі для океану в цілому, забезпечуючи транспортну систему з надр Землі, яка допомагає регулювати хімічний склад і температуру океану. Але, оскільки їх часто можна знайти на глибинах, які не особливо гостинні для людини, наше розуміння їх дійсно неповне.

Проби дев’яти жерл показали температуру 368 градусів за Цельсієм, а елементи, присутність яких передбачало температуру походження ще вище — мінімум 437 градусів за Цельсієм для спостережуваного співвідношення заліза і марганцю.

Одне з жерл джерела WHOI / NDSF / ROV Jason / NSF

За словами команди, в цілому поле займало площу, еквівалентну футбольному полю. Його близькість до лінії розлому свідчить про те, що вона контролюється тектонічною активністю.

Вчені вважають, що отвори можуть допомогти відновити сусідні гідротермальні екосистеми після вивержень вулканів. За останні десятиліття Східно-Тихоокеанський підйом зазнав двох вивержень; одне з 1991 по 1992 рік, а інше з 2005 по 2006 рік. За словами дослідників, ще одне очікується через кілька років.

Більш широке дослідження глибоководного морського дна може виявити нові вентиляційні поля в несподіваних місцях, що, в свою чергу, допоможе нам краще зрозуміти, як працюють ці майже чужі екосистеми.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button