Всесвіт

Гігантська туманність стала загадкою для вчених

Астрономи виявили гігантську, блискучу кулю з газу в далекій від нас частині Всесвіту, при цьому поблизу не спостерігається жодного джерела випромінювання, здатного освітлювати цю туманність. Так звана «гігантська Лайман-альфа туманність» (enormous Lyman-alpha nebula, ELAN) є найяскравішим і одним з найбільших об’єктів цього рідкісного роду, в якому станом на сьогоднішній день налічується всього лише кілька представників.

Туманність типу ELAN являють собою гігантські газові хмари, що оточують галактики і тягнуться в міжгалактичний простір. Вважається, що вони є частиною мережі з ниток матерії, що з’єднують між собою велетенську космічну павутину. Перш відкриті вченими об’єкти типу ELAN, ймовірно, підсвічуються потужним випромінюванням квазарів, однак у випадку цієї виявленої хмари вченим незрозуміло, що змушує світитися газоподібний водень, який знаходиться в ньому, і випускає Лайман-альфа випромінювання (характеристичне випромінювання атомів водню).

Ця відкрита туманність знаходиться на відстані приблизно 10 мільярдів світлових років від нас у центрі області простору з високою щільністю розподілу галактик. Дослідники виявили це нове скупчення молодих галактик, яке називають «протоскупченням», за допомогою нового огляду неба під назвою Mapping the Most Massive Overdensities Through Hydrogen (MAMMOTH).

Відповідно до гіпотези, запропонованої авторами нового дослідження, джерелом випромінювання, яке випромінює цю туманність, швидше за все є активне ядро однієї зі сусідніх галактик (гігантська чорна діра в центрі галактики, активно поглинає матерію), яка прихована від спостереження товстим шаром пилу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button