Всесвіт

Зірці вдалося “вижити” поблизу масивної пари зірок

Телескоп VLT Європейської південної обсерваторії отримав зображення планети, що обертається навколо Бети Центавра – системи з двох зірок, яку можна побачити неозброєним оком. Це найгарячіша і масивна зоряна система, в якій виявлені планети — а планета була помічена на відстані в 100 разів більшій, чим відстань від Юпітера до Сонця.

ESO/Janson

Система двох зірок Бета Центавра (з каталожним номером HIP 71865) має масу, яка щонайменше в шість разів перевищує масу Сонця. Це робить систему рекордсменкою за масою серед тих систем, навколо яких обертаються планети. Попередній рекорд перевищував масу Сонця всього в три рази.

Більшість масивних зірок дуже гарячі, як і ця зоряна система: її головна зірка більш ніж в три рази гарячіше від Сонця. Через високу температуру вона випускає велику кількість ультрафіолетового і рентгенівського випромінювання.

Велика маса і тепло від зірки цього типу надають сильний вплив на навколишній газ, що в теорії повинно перешкоджати утворенню планет. Зокрема, чим гарячіша зірка, тим більше високоенергетичного випромінювання вона виробляє. У свою чергу, це змушує навколишній матеріал випаровуватися швидше.

Але нове відкриття показує, що планети дійсно можуть формуватися в таких суворих зоряних системах. Виявлена планета, названа Бета Центавра, теж виділяється – вона в 10 разів важче Юпітера, що робить її однією з наймасовіших планет з коли-небудь виявлених. Більш того, вона рухається навколо зоряної системи по одній з найширших орбіт коли-небудь виявлених — вона в 100 разів ширше орбіти Юпітера. Швидше за все, виживання планети обумовлено саме такою великою відстанню.

Однак виявилося, що цю планету вже бачили понад 20 років тому — її спостерігали на 3,6-метровому телескопі ESO. Правда, в той час це небесне тіло не було визнано планетою.

Дослідження опубліковано в журналі Nature.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button