Земля

Гієни гнучко об’єдналися проти левів

Багаторічні спостереження за гієнами в кенійському заповіднику допомогли американським біологам виявити закономірності, що лежать в основі співпраці в умовах підвищеного ризику. Дослідники зафіксували випадки, коли гієни об’єднувалися в групи для нападу на левів, з якими вони, наприклад, ділилися їжею. Аналіз показав, що гієни частіше об’єднувалися, коли ризик був нижчим, що призвело до менших витрат. Однак потенційна вигода від об’єднання також була важливою. Ці результати опубліковані в працях Proceedings of the Royal Society B.

Tracy M. Montgomery et al. / Proceedings of The Royal Society B, 2023

Плямисті гієни (Crocuta crocuta) живуть великими кланами, що налічують до 130 особин. Самці гієн розходяться в міру дорослішання, в той час як самки залишаються там, де народилися. Таким чином, клани представляють великі спільноти самок, їх потомства та мігруючих самців. Вони взаємодіють, виховують дитинчат і захищають свою територію разом, але в основному проводять час наодинці або невеликими, згуртованими групами. Гієни з одного клану часто об’єднуються, наприклад, щоб конкурувати з іншими тваринами.

Їх головними конкурентами є леви, що також є основною причиною їх загибелі. Вступати в контакт з цими хижаками ризиковано, тому гієни повинні оцінити ризики, щоб вирішити, чи варто співпрацювати з родичами в конфліктах, таких як боротьба за їжу. Група гієн має більше шансів проти одного або двох левів, але також можна уникнути конфлікту, щоб пізніше отримати користь від їжі, видобутої іншими.

Трейсі М. Монтгомері з Мічиганського університету та її колеги спостерігали за чотирма кланами диких плямистих гієн у кенійському Національному заповіднику Масаї Мара з 1988 по 2016 рік. Вони скрупульозно фіксували ситуації, коли гієни формували групи з двох або більше осіб і вступали в конфлікти з левами. Напад визначався як випадки, коли принаймні дві гієни наїжачувалися і наближалися до лева на відстань 10 метрів. Кожна гієна-учасниця була ідентифікована за плямистістю та іншими відмітними ознаками. Були враховані такі фактори, як близькість гієн при спільній атаці і їх спорідненість, а також кількість, стать і вік левів і контекст зустрічі.

Дослідники висунули гіпотезу, що гієни частіше вступають у конфлікти з родичами, якби потенційна вигода була вищою, а витрати нижчими. Таким чином, гієни повинні були більше співпрацювати, коли було менше левів, особливо самців, коли вони могли відбити тушу (чим більше і свіжіше, тим краще), коли вони мали вищий ранг (збільшувався доступ до їжі), коли вони об’єднувалися з родичами або близькими особинами або коли вони були голоднішими.

Аналіз показав, що гієни стикалися з левами приблизно чотири рази на місяць, і в 42% цих випадків вони об’єднувалися в групи і вступали в конфлікти. Це було більш поширеним явищем, коли гієн було більше, а левів-самців менше. Дослідники також виявили, що обмін привітаннями перед об’єднанням проти левів сприяв співпраці. Гієни вдвічі частіше дезертирували, коли інші формували групи, ніж приєднувались до своїх родичів. Самки (77% учасників коаліції) і дорослі особини (89%) частіше співпрацювали. Міцніші соціальні зв’язки та спорідненість, а також вищий ранг також передбачали співпрацю.

Іншим ключовим відкриттям стало те, що гієни, які брали участь у конфліктах щодо туші з левами, мали більше шансів прогодуватися, ніж ті, хто не вступав у бій. Розмір і якість туші, які зазвичай не є визначальними факторами, мали менше значення, але гієни, як правило, не билися через туш великих тварин, таких як бегемоти або слони. Ймовірно, тому, що вони залишаються свіжими протягом декількох днів, що робить більш вигідним очікування відходу левів.

Автори дійшли висновку, що гієни частіше беруть участь у колективних конфліктах, якщо виграють більше, ніж програють. Наприклад, самки, яких більше в кланах гієн, або особини більш високого рангу. Однак потенційні витрати здавалися більш важливими, ніж потенційні вигоди: гієни більше об’єднувалися в ситуаціях з низьким рівнем ризику, незалежно від можливої винагороди. Міцні соціальні зв’язки та короткочасна просоціальна поведінка, наприклад, обмін привітаннями перед початком співпраці, також зіграли свою роль.

Співпраця поширена всередині соціальної групи, але рідко зустрічається серед родичів з різних груп у тварин, які не є людьми. Однак нещодавно дослідники спостерігали таку поведінку у бонобо.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button