Земля

Глобальне потепління викличе катастрофічні цунамі

З настанням глобального потепління в світовому океані будуть все частіше виникати колосальні цунамі, вважають дослідники з Вашингтонського університету (University of Washington, кампус в Такомі, США).

В якості прикладу такого природного явища вчені наводять велетенську хвилю, яка спостерігалася в південно-східній частині Алясці три роки тому, підкреслює наукове видання Science Alert. Цунамі заввишки 182 метра утворилося в результаті зсуву, який пройшов у жовтні 2015 року внаслідок танення льодовика Тіндаль, розташованого в межах фіорду Таан. За 30 років минулих спостережень, в період з 1961 до 1991 роки, межі льодовика відступили на 16 кілометрів, при цьому товщина льодового шару зменшилася на три сотні метрів.

Внаслідок скорочення обсягу льодовика, який виступає в ролі опори для гірських утворень, порода позбулася підтримки і почався зсув. В силу малої площі простору фіорду велика кількість зсувних мас, що падають в акваторію океану, спровокували виникнення величезної хвилі, швидкість руху якої перевищила 96 кілометрів на годину. Втім, це природне явище не призвело до жертв або яким-небудь інших наслідків для людства. Тим не менш, вчені припустили, що, якби в районі поширення хвилі виявилося морське судно, то мегацунамі цілком могло б потопити його.

Згідно з висновками дослідників, з кожним роком зростають загрози утворення таких величезних хвиль внаслідок танення льодовикових шарів і проходження зсувів. Схожий випадок стався на території Гренландії в минулому році, коли сейсмічна активність стала причиною зсуву, що викликав хвилю висотою 90 метрів. Без жертв обійтися не вдалося, в результаті стихійного лиха загинули чотири людини.

Певні ризики пов’язані не лише з виникненням цунамі, але і в результаті відколювання великих фрагментів льодовиків з подальшим їх потраплянням до затоки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button