Земля

Небо над Антарктидою забарвилося в яскраві тони через січневе виверження Тонга (фото)

Дослідники опублікували знімки антарктичного неба, розфарбованого частинками, викинутими в результаті січневого виверження вулкана Тонга. Раніше незвичайне рожеве небо спостерігали в Новій Зеландії.

На знімках видно зимове Антарктичне небо, забарвлене в рожеві кольори. Дослідники пов’язують незвичайне явище з частинками аерозолю і пилу, викинутими під час січневого виверження вулкана Тонга.

Фото: Stuart Shaw/Fly On The Wall Images

Ця гіпотеза підтверджується даними, отриманими супутниковими лідарами. Дослідники Національного Інституту водних та атмосферних досліджень Нової Зеландії виявили велику кількість аерозолів у стратосфері на висоті від 15 до 24 км над Антарктидою. Аерозолі в основному є частинки сульфату, але, оскільки це було підводне виверження, в суміші, ймовірно, також були краплі водяної пари, а також морська сіль, вважають дослідники.

Дані супутника Calipso: аерозолі у верхніх шарах стратосфери (помаранчевий) і хмари (сірий). Зображення: Nava Fedaeff, NIWA

Дослідники відзначають, що аерозолі можуть переміщатися в стратосфері протягом декількох місяців після виверження вулкана. На заході і сході такі частинки розсіюють сонячне світло, створюючи дивовижні картини і світіння в небі з відтінками рожевого, блакитного, пурпурного і фіолетового кольорів.

“Ці вулканічні сутінки відомі як “післясвітіння”, при цьому колір і інтенсивність залежать від кількості димки і хмарності на шляху світла, що досягає стратосфери”, – говорить Нава Фадаєв, дослідник Національного Інституту водних та атмосферних досліджень

Аналогічні зміни кольору неба, викликані аерозолями виверження Тонга, раніше спостерігалися в Новій Зеландії. Дослідники відзначають, що подібні процеси показують складність і взаємопов’язаність подій на Землі. З моменту виверження пройшло вже майже пів року, а відстань між антарктичною станцією і Новою Зеландією становить близько 5 тис. км, а до вулкана — 7 тис. км.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button