Головна / Земля / Робота геотермальних електростанцій може призвести до землетрусів

Робота геотермальних електростанцій може призвести до землетрусів

До однієї з поширених техногенних причин землетрусів відносять роботу геотермальних електростанцій. У нормі їх магнітуда не перевищує 2 бали, але трапляються виключення. Так, магнітуда найсильнішого землетрусу в Європі, обумовленого саме роботою станції, досягла 3,4. А в Південній Кореї в 2017 році при запуску геотермальної електростанції і зовсім струсонуло до 5,4!

Технологія роботи станцій вибудовується на використанні двох свердловин: в одну закачується холодна вода, з іншої назовні з підземних джерел піднімається окріп. Іноді в процесі закачування рідини у свердловини в околицях спостерігаються невеликі землетруси. Вчені з’ясували нові подробиці і ще раз уточнили причини подібних явищ.

Фахівці з Колумбійського університету (Нью-Йорк) для дослідження таких землетрусів запропонували використовувати алгоритми машинного навчання (один з методів штучного інтелекту, для якого використовуються засоби математичної статистики, чисельних методів, методів оптимізації, теорії ймовірностей, техніки роботи з даними в цифровій формі). Вони проаналізували за 3 роки (2012 — 2014 рр..) дані сейсмічних вимірювань в геотермальному полі, яке розташоване недалеко від Сан-Франциско. На полі працюють 22 станції і більш 350 свердловин. За цей час геофізики відстежили 46 000 слабких підземних поштовхів магнітудою від 0,3 до 1,5, повідомляє Science Advances. Сигнали в подальшому використовувалися для алгоритмів машинного навчання.

Пройшовши весь складний процес – від обробки кожного сейсмічного сигналу до складання загальних закономірностей виникнення і розвитку землетрусів, експерти в кінцевому підсумку виділили 4 групи землетрусів. Дві групи знаходилися в залежності від сезонних змін обсягу закачуваної в свердловину води: пік більш сильних землетрусів припадав на зиму і максимальним обсягом закачаної води, і навпаки, найменше поштовхів зазначалося в теплий період року при мінімальному обсязі закачування води. Третя група землетрусів відзначалася, коли в регіоні стояла аномально посушлива погода. Гірські породи відчутно реагували на швидкість закачування води – це причина для четвертого виду землетрусу.

Результати дослідження виявилися неоціненною підмогою для коригування роботи геотермальних станцій. Процес закачування у свердловини станцій води повинен чітко регулюватися. Методи машинного навчання вчені пропонують використовувати не тільки для опису і пояснення землетрусів, але й для їх прогнозування.

 
comments powered by HyperComments