Головна / Земля / Північна Корея може прискорити прихід апокаліпсису, підірвавши вулкан Пектусан

Північна Корея може прискорити прихід апокаліпсису, підірвавши вулкан Пектусан

Руїни будинків, вимерлі вулиці і закрите попелом сонце. Це не результат ядерної війни на Корейському півострові, а можливі наслідки виверження вулкана Пектусан, що розташувався на кордоні Північної Кореї та Китаю. Останній раз він давав про себе знати вже більше тисячі років тому, і в найближчі роки вчені очікують нового потужного вибуху. Причому спровокувати його здатні безперервні ядерні випробування КНДР.

Ймовірне виверження вулкана Пектусан (у Китаї його називають Чанбайшань), продовжує турбувати науковців всього світу. За своєю потужністю він поступається лише супервулканам, що вивергають раз в 100 тисяч років і здатними викликати зміну клімату на всій планеті. Сила священної корейської гори Пекту на порядок менше, але і вона може в десятки разів перевершити потужність вибуху найпотужніших термоядерних бомб, коли-небудь випробуваних людством. За останні дві тисячі років таких вивержень по всьому світу було всього чотири, але скоро може статися і п’яте.

За даними китайських вчених, з початку 2000-х років в районі Пектусан регулярно спостерігаються дрібні землетруси. Кромки кратера вулкана потроху зростають, підвищується температура в довколишніх термальних джерелах, а також концентрація гелію. Все це може свідчити про повернення вулкана в активну фазу і ймовірність виверження. Вулканологи вважають, що в 10 кілометрах під горою є велике скупчення розпеченої магми, яка поступово поповнюється з вогнищ, що лежать нижче і рано чи пізно виплеснеться назовні.
Северная Корея может ускорить приход апокалипсиса, взорвав вулкан Пэктусан
Вулкани, подібні Пектусану, вивергаються приблизно раз в тисячу років. І враховуючи те, що останнє виверження Білоголової гори відбулося в 946 році, цілком можливо, що зараз вона збирає сили для нового потужного вибуху. Для більш ніж мільйона китайців і північнокорейців, що проживають в цьому регіоні, його наслідки можуть бути катастрофічними.

Виверження силою сім балів у свій час викликало викид величезної кількості розпеченого потоку газу, попелу і каменів, що летять з величезною швидкістю, знищували все живе на своєму шляху. А з вибуху верхівки гори витікали потоки лави, які спалили в пожежах всю навколишню рослинність. Навіть через тисячоліття екосистема цих місць до кінця не відновилася.

Новий вибух може бути ще більш руйнівним. Два мільярди тонн води з утвореного в кратері озера Чхончжи можуть спровокувати потужні повені, переповнивши найбільші прикордонні річки Амноккан (Ялуцзян) і Туманган (Туминьцзян, або Туманна — межа Росії з КНДР). До того ж взаємодія з водою призведе до ще більшої кількості попелу, який може затьмарити сонце на кілька місяців, викликавши ефект, схожий з ядерною зимою. В результаті середня температура в Північно-Східній Азії впаде на два градуси.

Втім, як відзначають вчені, силу виверження на даному етапі передбачити складно. За час глибокої сплячки Пектусан не раз прокидався, обмежуючись невеликими викидами. Проте останній раз це було також більше ста років тому. Тому навіть якщо виверження буде вдвічі меншої потужності, хмари попелу долетять до сусідніх країн. Якщо воно відбудеться влітку, то накриє переважно північний схід Китаю і КНДР, а також південь російського Примор’я. Якщо ж взимку, коли дмуть західні вітри, попіл полетить у бік Японії і півдня Корейського півострова.

Основна суперечка між вченими, однак, пов’язаниа зараз не з тим, чи чекати виверження чи ні, а з тим, як скоро воно відбудеться.

Не буди лихо, поки воно тихо

Від ядерного полігону Пхунгери, де Північна Корея проводить випробування, до Пектусан всього 115 кілометрів. В результаті останнього тесту, що викликало штучний землетрус силою 5,7 бала (за іншими оцінками, до 6,1), був ще ряд невеликих землетрусів, що сталися вже, як вважається, через часткове обвалення порід. У зв’язку з цим деякі експерти вважають, що якщо КНДР буде продовжувати випробовувати пристрої все більшої потужності, це може в підсумку спровокувати і виверження Пектусан.

Згідно з розрахунками південнокорейських вчених, ядерне випробування потужністю більше мегатонн у тротиловому еквіваленті, викликає землетрус в сім балів, що створить тиск на магматичні осередки в 120 кПа, в результаті чого вони можуть просто рвонути.

Северная Корея может ускорить приход апокалипсиса, взорвав вулкан Пэктусан
Втім, це чиста теорія, реальних ж випадків «прискорення» вулканічних вивержень зафіксовано не було. За більш ніж півстолітню історію існування американського ядерного полігону в Неваді, де підземні вибухи проводилися 921 разів, у тому числі потужністю більше мегатонни, нічого страшного не сталося. Хоча менш ніж в 300 кілометрах від полігону розташований Лонг-Веллі — один з найбільших сплячих супервулканів Землі. Не було вивержень і під час випробувань в 1971 році, коли на відстані 90 кілометрів від трьох діючих стратовулканів Аляски бомба була випробувана в п’ять мегатонн. Подальший землетрус в 6,9 бала не пробудив і 62 сплячих і діючих вулкана на Алеутських островах.

На думку американських експертів, це пов’язано в першу чергу з тим, що штучні землетруси в основному високочастотні, в той час як природні, які дійсно можуть викликати виверження вулканів, — низькочастотні. Однак структура магми і навколишніх порід скрізь різна, і багато чого в діяльності вулканів, як і раніше, залишається для вчених загадкою, тому можливість виверження, спровокованого ядерним випробуванням, повністю ніхто не відкидає.

Коли ж відбудеться черговий вибух Пектусан, передбачити точно вчені Південної Кореї поки не можуть. Єдине, у чому впевнені вулканологи, — що виверження неминуче. А при наростаючій інтенсивності північнокорейських випробувань, прогнозувати час катаклізму стає практично неможливо.