Земля

Глобальне потепління 56 млн тому багато в чому схоже на те, що відбувається сьогодні

Нові дослідження показали, що причиною термічного максимуму 56 млн років тому могла стати вулканічна діяльність в Північній Атлантиці. Вона сприяла надходженню в атмосферу значної кількості парникових газів і тривала 63-54 млн років тому. Причому пік вулканізму припав на 56-54 млн років тому.

Вулкан в Ісландії. Вікіпедія

Сьогодні нас дуже цікавить швидке потепління, яке 56 млн років тому призвело до радикальних змін на Землі. Велика ймовірність, що людству найближчим часом доведеться пережити щось схоже.

Палеоцен – еоценовий термічний максимум (ПЕТМ) – період глобального потепління, що стався 56 млн років тому і тривав близько 200 тис.років. Тоді температура поверхні Землі підвищилася на 5°C.

Нові дослідження показали, що причиною термічного максимуму могла стати вулканічна діяльність в Північній Атлантиці. Вона сприяла надходженню в атмосферу значної кількості парникових газів і тривала 63-54 млн років тому. Причому пік вулканізму припав на 56-54 млн років тому.

Зростання викидів вуглецю збігається з підвищенням вмісту легкого вуглецю (12C), зафіксованим в раковинах форамініфер, викопних мікроорганізмів, що мешкали в той час в океанах. Але є й інші вказівки на дуже активний вулканізм та його вплив на клімат на Землі.

Північноатлантична магматична провінція https: / / cp. copernicus. org / articles/19/1623/2023/

Вулканізм охоплює величезну Північноатлантичну магматичну провінцію (NAIP), розташовану між Гренландією, Північчю Великобританії та Заходом Норвегії. Передбачається, що загальний обсяг викинутої магми досягає 1 000 000 куб.км, що відповідає викиду вуглецю в 35 000 гігатонн.

Для визначення внеску NAIP у зміну клімату в період ПЕТМ доктор Морган Джонс з Університету Осло та його колеги звернулися до запису осадових порід, що збереглися на острові Фур (Данія), де є повний розріз, що передує ПЕТМ і закінчується після нього. Розріз піднявся з морського дна протягом тисячоліть.

Тут виявлені сотні попільних шарів (товщиною > 1 см), отриманих в результаті вулканічних вибухів NAIP, які вчені проаналізували на вміст певних елементів для визначення вулканічної активності, змін гідрологічних режимів і вивітрювання.

Фотографія пляжу Столлеклінт на острові Фур (Данія). Чорними лініями позначені шари попелу і відзначені фази до, під час і після ПЕТМ Jones et al. 2023/ Stokke et al. 2021

Джонс припускає, що за період вулканізму відбулася чітка зміна активності NAIP від більш-менш спокійного виливу лави до вибухової активності (хмари попелу і вулканічні вибухи).

Сліди такої активності вчені проаналізували на острові Фур. Вони відзначають, що в Данії видно далеко не всю вулканічну активність Північної Атлантики. Сюди долітав попіл тільки найбільш потужних вибухів. Але навіть його вже достатньо, щоб вулканічна гіпотеза ПЕТМ виглядала переконливо.

Сьогодні нас дуже цікавить ПЕТМ – швидке потепління, яке призвело до радикальних змін на Землі. Велика ймовірність, що людству найближчим часом доведеться пережити щось схоже. При ПЕТМ температура підвищилася на 5°C. У липні 2023 року зафіксовано потепління на 1,5°c порівняно з доіндустріальним періодом. Це вже порівнянні величини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button