Земля

ГМО врятують нас від голоду або знищать?

Ми — те, що ми їмо. Це відноситься до всіх продуктів, в тому числі і до генетично-модифікованих організмів (ГМО). Чим частіше ми споживаємо ГМО, тим вищий ризик трансгенного забруднення.

51d376e822415850a00ff74375afe31d

Вважається, що вся їжа, яка потрапляє в наш організм, фрагментується на цеглинки, з яких тіло за своєю програмою будує себе. Тому ГМО ніяк не може завдати шкоди. Однак частина вчених вважає, що це реально.

Змінена ДНК від ГМО також може виявитися частиною нашого генетичного матеріалу завдяки явищу, яке нзивається «горизонтальним переносом генів» (horizontal gene transfer).

Горизонтальне перенесення

Коли народжується дитина, її тіло складається з клітин, які виросли з зиготи в процесі запліднення. Тіло новонародженого отримує будівельний матеріал через материнську плаценту і поступово виростає.
В процесі життя клітини нашого тіла будуються з того матеріалу, який ми вживаємо в їжу. Тому все, що становить наше тіло, отримане з їжі, яку ми з’їли.

Традиційно організми отримують ДНК від своїх предків, що називається вертикальним перенесенням генів. Горизонтальне перенесення генів полягає у передачі генетичного матеріалу іншому організму, не є його нащадком і не пов’язане з репродукцією.

Прихильники ГМО заявляють, що горизонтальне перенесення генів не робить значний вплив, його вплив — велика рідкість. Вважається, що це явище можливо тільки в лабораторних умовах.

Згідно з даними EarthOpenSource, існує кілька варіантів, завдяки яким горизонтальне перенесення генів стає реальністю. Деякі з них більш ймовірні і відбуваються легко і невимушено повсюдно. Наприклад, поглинання генів бактеріями, поглинання ДНК з травного тракту в організмі і перенесення генів вірусами.

Бактерії

Бактерії постійно обмінюються ДНК між собою і навколишнім середовищем. Деякі з набутих генів можуть бути включені в їх геном і призводити до змін. Наприклад, в кишечнику людини ДНК з трансгенами можуть зберігатися великими фрагментами і не втрачати біологічної активності.

Бактерії, присутні в травному тракті, можуть включити його в свою власну ДНК. Це може стати причиною розвитку стійкості до антибіотиків.

Також змінена ДНК може стати частиною геному ґрунтових бактерій. Кожен кубічний сантиметр ґрунту містить тисячі різних видів бактерій, лише невеликий відсоток яких відомий науці.

Деякі відомі ґрунтові бактерії здатні включати ДНК, яка є в ґрунті, у свій геном. Хоча це відбувається рідко, генетично-модифікована ДНК може зберігатися в ґрунті до року, що збільшує шанси на потрапляння трансгенів.

Окремий випадок — Agrobacterium tumefaciens. Ґрунтова бактерія Agrobacterium tumefaciens часто використовується для впровадження чужорідних генів в рослини при виробництві ГМО. В результаті інфекції A. tumefaciens невеликі кільцеві молекули ДНК (Ti-плазміди) вводяться в клітини рослин.

У дослідженнях також було доведено, що A. Tumefaciens може забруднювати різні рослини та гриби, а також клітини людини в лабораторних умовах. Забруднення деяких хвойних рослин зберігається протягом року. А використання антибіотиків малоефективне і в підсумку призводить тільки до розмноження A. Tumefaciens.

Поглинання генів в кишечнику

Дослідження на мишах довели, що чужорідна ДНК, яка міститься в їжі, може потрапити з травного тракту в кров. Звичайно, велика частина чужорідної ДНК фрагментується, перш ніж потрапити в кров або тканини. Однак кілька досить великих ланцюжків також може транспортуватися і потрапити в клітини.

Інтегрована ДНК викликає мутації або перепрограмує клітини на виробництво чужорідного білка, подібно вірусам. Однак такий сценарій все-таки є малоймовірним. Хоча вченим вдавалося виявити трансгенну ДНК в тканинах організму, який вживав ГМО, довести цей механізм поки не виходило.

Перенесення генів вірусами

Віруси є ефективними засобом перенесення генів від одного організму до іншого. Науковці часто користуються цим в дослідницьких цілях. Наприклад, так звані «вірусні вектори» застосовуються для створення ГМ-культур. Однак за тривалий час генетичний матеріал може потрапити і поширитися в навколишньому середовищі.

Враховуючи надзвичайно широке поширення ГМ-культур і їх тривале використання, горизонтальний перенос генів може стати цілком буденним явищем і забруднювати геноми рослин, тварин і людини.

Чим вища частка ГМО в навколишньому середовищі, тим вищі шанси на зміну нашого геному.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments