Земля

Людство досягло Всесвітнього дня екологічного боргу 22 серпня

Пандемія коронавірусу допомогла відкласти цей день на кілька тижнів, однак експерти попереджають, що все може виявитися даремним.

Всесвітній день екологічного боргу (Earth Overshoot Day) в цьому році настане 22 серпня, повідомляє в своєму звіті Глобальна мережа екологічного сліду (GFN). Саме ця організація з кінця 1970-го веде підрахунок за формулою: (світова біоємкоість) / (світовий екологічний слід) х 365. Що це означає? Завтра кількість використаних людиною поновлюваних ресурсів за рік перевищить ліміт, який планета здатна відновлювати і поглинати.

Ще в 1970 році світова біоємкість (здатність екосистем виробляти біологічні матеріали, використовувані людьми, і поглинати відходи, вироблені ними ж) було більш ніж достатньо для задоволення річної потреби людини в ресурсах. Однак за минулі півстоліття ми поступово почали перевищувати ліміти планети. Сьогодні людство споживає приблизно на 60% більше, ніж Земля може призвести за рік: отже, нам потрібно приблизно 1,6 планети, щоб покрити потреби і не завдавати шкоди.

Як неодноразово підкреслювали в GFN, якщо до 2030 року екологічний слід людства залишатиметься на тому ж рівні, що сьогодні, то День екологічного боргу нам доведеться «відзначати» вже в кінці червня. Примітно, що в цьому році він трапиться на три тижні пізніше, ніж в 2019-м (31 липня, найраніший показник з коли-небудь зареєстрованих). І все «завдяки» пандемії коронавірусного  захворювання.

Всесвітні дні екологічного боргу з 1970 по 2020 рік / © GFN

Оголошений майже по всьому світу карантин через поширення SARS-CoV-2 очевидним чином дозволив скоротити викиди, вироблені транспортними засобами, в тому числі знизити попит на авіаперевезення. Згідно з підрахунками експертів, в 2020 році викиди СО2 впали на 14,5 відсотка (близько 60% від загального екологічного сліду). GFN також повідомляє, що вирубка лісу знизилася майже на дев’ять відсотків, а ось наш «продовольчий слід» залишився на колишньому рівні.

«Пандемія значно вплинула на продовольчу систему, але в цілому не ясно, чи змінила вона продовольчий слід. Ми припускаємо, що ні. Після закриття багатьох питних закладів (їдальні, ресторани і бари) навіть жителі країн з більш високим рівнем доходу почали харчуватися вдома. Що стосується домашнього господарства і споживання, ймовірно, скоротиться обсяг харчових відходів, оскільки харчування вдома зазвичай більш ефективно, люди можуть регулювати порції, а залишки можна зберігати і повторно використовувати. Однак пандемія виявила надзвичайну крихкість наших продовольчих систем. У країнах з більш високими доходами ланцюжки поставок не змогли відреагувати на закриття кордонів, що призвело до величезних втрат », — йдеться в звіті.

Щоб досягти мети, поставленої Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату, і встановити темпи глобального потепління на рівні 1,5 градуса, спад кривої викидів повинен зберігати нинішні темпи протягом десятиліття. Вакернагель підкреслює: головним «побічним ефектом» скорочення викидів через пандемію або будь-яких інших подій такого масштабу стане те, що «біль буде розподілятися нерівномірно» (одні групи людей постраждають сильніше інших).

День екологічного боргу розраховується як глобально, так і для окремих країн. Наприклад, для Сполучених Штатів Америки він вже припав на 14 березня: громадянам цієї держави необхідно близько п’яти планет. Наприклад, для Скандинавії — Данії, Норвегії та Швеції — 28 березень, 18 квітня і 2 квітня відповідно.

День екологічного боргу в 2020 році, розрахований для окремих країн / © GFN

Більшість країн Європи (Нідерланди, Німеччина, Франція, Італія, Португалія та Іспанія) перейшли цю межу в травні. Пізніше всіх День екологічного боргу будуть «зустрічати» такі держави, як Куба, Нікарагуа, Ірак, Еквадор і Індонезія (1-е, 5-е, 7-е, 14-е і 18 грудня відповідно). А раніше всього він настав для жителів Катару і Люксембургу (11 і 16 лютого).

В Австралії, яка вважається гігантом по біоємкості через її відносно невелике населення і величезні природні ресурси, вперше в історії спостерігається дефіцит біоємкості після руйнівних пожеж 2019-2020 років: для цієї країни День екологічного боргу настав 30 березня.

Як підкреслили в GFN, досвід пандемії, проте показав, що поміняти наші споживчі звички за короткі терміни можливо, а наступ Всесвітнього дня екологічного боргу — «безпрецедентна можливість поміркувати про майбутнє, якого ми хочемо». Але без системних змін в тому, як ми поводимося стосовно планети, скорочення викидів в першій половині 2020 року, по суті, безглуздим.

Кнопка «Наверх»