Земля

Ботаніки представили перше у світі «дерево часу» квіткових рослин

Міжнародна група вчених простежила за історичним розвитком покритонасінних рослин. Дослідження підтвердило, що домінування сучасних квітів було відкладено до кінця ери динозаврів, а їх поширення по планеті відбувалося неоднорідно.

«Дерево часу» покритонасінних (квіткових) рослин / © Dr Santiago Ram?rez-Barahona, Nature

Учені з Австралії і Мексики створили перше у своєму роді «дерево часу» покритонасінних (або квіткових) рослин — реконструкцію їх еволюції. Дослідження опубліковано в журналі Nature Ecology & Evolution.

Покритонасінні — ті, що мають квітку, яка грає роль органу статевого розмноження, і замкнутим вмістилищем у сім’ябруньки — почали свою історію близько 100-145 мільйонів років тому, в ранній Крейді. За словами фахівців, це спровокувало одну з найдраматичніших «біологічних» революцій в новітній історії Землі. Хоча квіти оточують нас всюди, найважливіші питання про терміни й місце походження родин, які брали участь у формуванні найрізноманітніших видів (а за кількістю вони перевершують усі інші групи) рослин, досі залишалися без відповідей.

«Зростання квіткових рослин у результаті призвів до глибоких змін в спільнотах наземних рослин. Однак палеоботанічні дані показують, що перехід до поширених біосам з переважанням покритонасінних рослин був відкладений до палеоцену (66-56 мільйонів років тому). <…> У своїй роботі ми створили і представили нову повну філогенію покритонасінних. <…> Наші результати припускають, що диверсифікація і поширення існуючих покритонасінних рослин було географічно неоднорідним і сталося набагато пізніше їх крейдяної революції», — пишуть автори роботи.

Як розповів доктор Ерве Соку з Австралійського інституту ботаніки й старший запрошений науковий співробітник Університету Нового Південного Уельсу, в дослідженні проаналізували набір даних по 238 скам’янілостей — найбільший з коли-небудь зібраних.

«Скам’янілості служать найбільш важливими доказами, необхідними для розуміння еволюційних питань, пов’язаних з часом розбіжності покритонасінних, — зазначив Соку. — У попередніх дослідженнях такого роду використовувалася інформація тільки про 30-60 скам’янілостей, і ми хотіли значно збільшити це число і встановити вищий стандарт для датування».
Eupomatia laurina, один з двох відомих представників стародавнього сімейства евпомацієвих. Рослина виявлена і описана більше 200 років назад. Цей вид належить до роду, який міг існувати в часи стародавнього суперконтиненту Гондвана, тобто близько 180 мільйонів років тому / © Dr Hervе Sauquet

Крім цього, вчені проаналізували географічний розподіл існуючих квіткових рослин і з’ясували, як вони поширювалися по земній кулі. Таким чином, покритонасінні вдалося об’єднати в «дерево часу», при створенні якого використали понад 16 мільйонів записів про появу того чи іншого виду.

Як зазначив один з провідних авторів дослідження Сантьяго Рамірес-Барахова з Національного автономного університету Мексики, вони отримали повне підтвердження того, що спочатку виникли покритонасінні в тропіках.

«При цьому, хоча тропічні екосистеми служать домом для старих колекцій, наші результати показали, що сьогоднішні тропічні ліси з переважанням покритонасінних рослин розвинулися відносно недавно», — додав Рамірес-Барахова

Оцінюючи вік стебел і квіток, вчені виявили затримку між походженням сімейств і початком їх диверсифікації, яка склала від 37 до 56 мільйонів років. В цілому робота підтримує ідею про те, що екологічне домінування сучасних квітів не відбувалося до кінця ери динозаврів (близько 66 мільйонів років тому). «Після цього квітучі рослини стали домінуючою і найбільш важливою групою наземних рослин — їжею для більшості організмів на суші», — зазначив Соку.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button