Людина

«Гормон молодості» здатний прискорити роботу мозку

Білковий гормон Клото, який, як вважається, впливає на тривалість життя, володіє ще однією дивною властивістю — він значно підвищує працездатність мозку і може використовуватися в лікувальних цілях. До такого висновку прийшли вчені Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, повідомляється на сайті вузу.


Клото, відкритий в 1997 році, також називають гормоном молодості. З віком його кількість зменшується, а підвищена експресія однойменного гена призводить до того, що принаймні піддослідні миші живуть на 20-30 відсотків довше. Зв’язок між рівнем Клото в організмі і розумовими здібностями також був помічений: очевидно, що більш молоді люди і тварини розуміють краще, ніж старі. Проте не було ясно, чи допоможе штучне збільшення кількості цього білка поліпшити роботу мозку.

Дослідження, результати якого опубліковані в журналі Cell Reports, представило чіткі докази поліпшення когнітивних здібностей, в тому числі в області просторового навчання і пам’яті.

Спершу вчені поставили досліди на молодих мишах. Позитивні зміни в роботі їх мозку стали помітні протягом декількох годин і зберігалися ще довгий час після того, як білок перестав бути активним в організмі. Потім настала черга літніх тварин у віці 18 місяців (еквівалентно 65 років у людини). Ін’єкції Клото було достатньо, щоб значно поліпшити їх здатність орієнтуватися в просторі і вирішувати нові завдання.

Нарешті, були протестовані і генно-модифіковані миші, організм яких продукував людський білок альфа-синуклеїн, який зазвичай зустрічається при хворобі Паркінсона (порушує координацію рухів) і сприяє хвороби Альцгеймера. Введення Клото таким мишам поліпшив їх моторну функцію, а також підвищив їх навчання і прагнення до вивчення нової території. Це свідчить про те, що лікування із застосуванням цього білка може зробити мозок пацієнта більш стійким до хвороби.

Але поки залишається неясним, як Клото викликав ці ефекти, оскільки вчені не отримали підтвердження того, що білок може подолати гематоенцефалічний бар’єр і проникнути в мозок з кровотоку.

«Це в черговий раз змушує нас замислитися про зв’язок між тілом і мозком, — зазначила один з авторів дослідження, доктор медичних наук Дена Дубал. — Отриманий ефект схожий на фізичні вправи, які покращують роботу мозку, але як саме це відбувається, ми досі не знаємо.»

Кнопка «Наверх»
Закрыть