Наука

Гормони стресу можуть «розбудити» ракові клітини

Дослідники показали, що ракові клітини можуть відновити свою активність через роки після входження в стадію ремісії. Виявилося, що в цьому процесі винен норадреналін.

 

Photo by Unsplash

Рак небезпечний в тому числі через те, що навіть після успішного лікування може знову виникнути у людини через роки. Вчені розгадали механізм, який відповідальний за цей процес: винним у цьому виявився гормон стресу норадреналін

Через роки після успішної терапії, коли рак вже давно увійшов в ремісію, захворювання може поновитися з новою силою. Точно невідомо, що саме активує ці сплячі ракові клітини, але нова робота міжнародної групи дослідників показує, що роль «тумблера» в цьому процесі може грати норадреналін – попередник адреналіну і гормон, що виробляється при стресі.

Попередня робота, проведена тією ж групою вчених, передбачає, що в пробудженні ракових клітин від сну, в який вони впали після протиракової терапії, грають важливу роль поліморфноядерні нейтрофіли. Ці клітини імунної системи, як виявилося, можуть створювати певний тип ліпідів, які й активують пухлинні клітини.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Science Translational Medicine, вчені пішли далі і показали, що нейтрофіли починають продукувати ліпіди у відповідь на дію норадреналіну. Для цього автори обстежили 80 хворих на рак легенів, у 17 з яких спостерігався незвично ранній рецидив захворювання. У пацієнтів з раннім рецидивом захворювання рівень ліпідів і гормонів стресу, які активують ракові клітини в крові був вищим, ніж у людей з більш тривалими періодами ремісії.

Вчені також виявили, що лікування мишей бета-адреноблокаторами ефективно зупиняє пробудження сплячих пухлинних клітин. Бета-блокатори зазвичай використовуються у пацієнтів із захворюваннями серця для блокування вироблення норадреналіну. Поки медики обережні у своїх висновках – вони не стверджують, що саме стрес винен в пробудженні ракових клітин, а лише вказують на механізм, який може лежати за виходом хвороби зі стадії ремісії.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button