Всесвіт

“Хаббл” показав наднову всього через шість годин після вибуху

Астрономи показали найбільш ранні стадії вибуху зірки, переглядаючи дані, зібрані космічним телескопом «Хаббл».

Вчені переглянули дані “Хаббла” і виявилося, що космічний телескоп зафіксував наднову протягом декількох годин після колапсу зірки. Результати дослідження опубліковані в статті для журналу Nature.

Взагалі вчені розраховували виявити транзієнти, які пропустили в ході минулих пошуків. Вони сильно здивувалися, виявивши кілька зображень наднової.

“Знімки наднової, що швидко розвивається були абсолютно несподіваними”, – розповів Венлей Чен, науковий співробітник Університету Міннесоти і керівник дослідження в інтерв’ю IE.

Наднова, яка швидко розвивається перебувала в скупченні галактик Abell 370 на відстані майже 5 млн світлових років. “Хаббл” зняв її ще в грудні 2010 року. Вчені збиралися спостерігати слабкі оптичні транзієнти в архівних даних телескопа, але знайшли три зображення наднової, отримані за допомогою гравітаційного лінзування.

Гравітаційне лінзування – відхилення електромагнітного випромінювання далекого об’єкта під дією гравітації іншого масивного об’єкта. Наприклад, це спотворення світла далекої галактики чорною дірою або скупченням галактик, як звичайна лінза.

Фото: NASA, ESA, STScI, Венлей Чен( UMN), Патрік Келлі (UMN), Hubble Frontier Fields

Три зображення, отримані за допомогою «космічної лінзи», показують ранні фази наднової на різних стадіях. На першій фотографії наднова показана лише через шість годин після вибуху. Грунтуючись на своїх розрахунках червоного зміщення, вчені припустили, що вік зірки становить приблизно 11,5 млрд років.

Червоне зміщення – явище, при якому довжина хвилі електромагнітного випромінювання для спостерігача збільшується щодо довжини хвилі випромінювання, випущеного джерелом. Простими словами, це міра швидкості розширення Всесвіту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button