Всесвіт

У марсіанському кратері виявили органічні сполуки

Під час аналізу порід кратера Єзеро вчені знайшли сліди взаємодії порід з рідкою водою і присутності в марсіанському грунті органічних сполук. Хоча останні не можуть однозначно свідчити про наявність на Марсі життя (як сьогодні, так і в минулому), це підтверджує потенційну придатність Червоної планети для колонізації.  Дослідження опубліковано в Science.

Вид на кратер Єзеро / © NASA

У лютому 2021 року марсохід Perseverance почав свою місію на Червоній планеті, приземлившись в кратері Єзеро — стародавньому ударному кратері, в якому колись розташовувалося велике озеро. Особливо вчених цікавила дельта дренажної річки Єзеро, у відкладеннях якої вони сподівалися знайти сліди марсіанських мікроорганізмів.

Проте вже на дні кратера підстерігали чергові загадки: замість очікуваних осадових порід дослідники виявили вулканічні породи, що містять мінерали, які свідчать про контакт з водою. Для їх утворення потрібно, щоб вода взаємодіяла з остиглою магмою, виточуючи в ній порожнини і приводячи до відкладення розчинених солей на їх стінках.

Сольові відкладення знайшли за допомогою інструменту SHERLOC, встановленого на роботизованій руці марсохода і оснащеного раманівським спектрометром. Саме SHERLOC виявив в сольових камерах всередині порід можливі органічні сполуки, хоча точно сказати, що це за сполуки, не можна. Цікаво, що, судячи з даних SHERLOC, озеро кратера Єзеро спочатку було прісним, але потім вміст солей в ньому значно підвищився, і воно перетворилося в мініатюрне море.

Поки всі зразки, зібрані Perseverance, зберігаються в герметичних пробірках, які марсохід возить з собою, але з часом він залишить їх в добре помітному місці. Надалі зразки зберуть під час спеціальної космічної місії з доставки плодів місії Perseverance на Землю, де вчені зможуть вивчити їх в лабораторії.

Perseverance в кратері Єзеро, де він провів вже більше року / © ru.wikipedia.org

Наявність органічних сполук – хімічних речовин, основу яких становить вуглець — далеко не завжди говорить про присутність живих істот. Органіка здатна утворюватися і під час геохімічних процесів: наприклад, при високотемпературній взаємодії порід і води може виділятися метан.

Проте вчені не втрачають надії виявити в подібних зразках сліди давнього марсіанського життя: це не тільки уточнить геологічну історію Червоної планети, але і дозволить краще оцінити її придатність для колонізації людиною.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button