Здоров'я

Хімікати з сонцезахисних засобів проникають в кров

У 2019 році Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) оприлюднило дослідження, згідно з яким хімічні речовини, що містяться в сонцезахисних засобах, проникають в організм людини потенційно небезпечних дозах.

Нагадаємо, в ході дослідження в плазмі крові добровольців вже після одного дня застосування сонцезахисних засобів (лосьйон, крем і два види спрею) була перевищена концентрація чотирьох ключових речовин: авобензон, оксибензон, октокрилен і мексорил (або екамсул).

Концентрації перевищували 0,5 нанограми на мілілітр. Це граничне значення, встановлене FDA для відмови від додаткових випробувань на безпеку.

Експерти, втім, не були впевнені, що ці концентрації зазначених речовин пов’язані з ризиками для здоров’я людей. Крім того, дослідження піддали критиці за невеликий розмір вибірки (у ньому брали участь лише 24 людини). Тому фахівці FDA провели ще одну роботу. Вони розширили розмір вибірки та списку речовин, концентрацію яких вивчали в крові людей.

У новому випробуванні взяли участь 48 здорових чоловіків і жінок. Їх середній вік становив 38 років.

Добровольцям випадковим чином “призначили” один з чотирьох сонцезахисних спреїв або лосьйонів. Учасники покривали ними до 75% тіла один раз в перший день експерименту і чотири рази в день протягом наступних трьох днів. У кожного добровольця протягом 21 дня спостережень було взято в цілому 34 зразки крові.

Аналізи показали, що у більшості учасників активні інгредієнти поглиналися на рівнях, що перевищують установлений FDA поріг, вже після одноразового застосування. Мова, зокрема, йде про шість речовин: авобензон, оксибензон, октокрилен, гомосалат, октисалат і октиноксат.

Максимальні концентрації оксибензона склали від 180,1 до 258,1 нанограма на мілілітр, а концентрації п’яти інших речовин варіювалися від 3,3 до 23,1 нанограма на мілілітр, в залежності від різновиду сонцезахисного засобу.

При цьому активні компоненти сонцезахисних засобів часто затримувалися в організмі: більш ніж у 50% добровольців рівні авобензона, октисалата і октиноксата залишалися підвищеними протягом семи днів, в той час як концентрації гомосалата і оксибензона залишалися вище порогового рівня протягом трьох тижнів.

Найбільш частим небажаним побічним ефектом стала висип, вона з’явилася у 14 учасників.

Таким чином, фахівці підтвердили і розширили результати попередньої роботи.

Однак питання про те, яку небезпеку можуть нести речовини в складі сонцезахисних засобів, як і раніше залишається відкритим.

За словами представників FDA і онкологів, поки немає ніяких доказів, що зазначені речовини завдають шкоди. Між тим в небезпеці ультрафіолетового випромінювання сумніватися не доводиться: його вплив загрожує не лише опіками та прискореним старінням шкіри, але і цілком реальним рак.

Звичайно, нові результати викликають занепокоєння і говорять про необхідність додаткових досліджень.

До речі, про обмеження нової роботи. Нинішнє випробування проводилося в лабораторних умовах, і невідомо, як вплив тепла і сонячного світла на відкритому повітрі вплинули б на поглинання активних компонентів сонцезахисних засобів шкірою людей.

На даному етапі експерти закликають громадськість продовжувати використовувати сонцезахисні засоби, коли це необхідно.

Токсиколог з Університету Хартфордшира Роберт Чілкотт (Robert Chilcott) зазначив, що результати дослідження FDA очікувані, оскільки шкіра є нездоланним бар’єром і може поглинати хімічні речовини з засобів, що наносяться на її поверховість.

“Це не означає, що сонцезахисні засоби небезпечні у використанні. Але виробники повинні проводити відповідні тести безпеки, — зазначив професор Чілкотт, який не брав участі у новій роботі. — Слід підкреслити, що користь для здоров’я від використання сонцезахисних засобів добре відома і значно переважує ризики, пов’язані з надмірним впливом сонця на незахищену шкіру”.

Нагадаємо, що сонцезахисні засоби людям повинен рекомендувати дерматолог. Автори супровідної редакційної статті підкреслюють, що фахівці при складанні таких рекомендацій повинні пам’ятати про співвідношення факторів ризику і користі для кожної конкретної людини.

Іншими словами, клініцисти повинні визначати, чи перевищує вигода ризики для того чи іншого пацієнта. Цей баланс може бути різним в залежності від таких факторів, як тип шкіри та вік, частота і тривалість застосування засобу.

Детальніше про нове дослідження розповідається в статті, представленої в журналі JAMA.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button