Земля

Homo sapiens можна вважати «канцерогенним видом»

Діяльність людини прямо і опосередковано призводити до зростання захворюваності онкологічними захворюваннями серед диких тварин, вважають австралійські вчені; на цій підставі Homo sapiens можна вважати «канцерогенним видом».

Зростання захворюваності на рак в останні кілька десятиліть серед людей пов’язують зі зміною способу життя людини в кінці XX-XXI століття: зростання захворюваності абсолютно точно сприяють зміна дієти, куріння і споживання алкоголю сучасних людей. Чималу роль грають і фактори навколишнього середовища — склад повітря та питної води. Група австралійських учених припустила, що друга група факторів може сприяти зростанню захворюваності раком не тільки у людей, але і диких тварин; щоб підтвердити або спростувати це припущення, вчені проаналізували попередні дослідження, присвячені впливу антропогенних факторів на здоров’я диких тварин.

Дійсно, на рак хворіють не тільки люди, але поширення онкологічних захворювань серед диких тварин — тема мало вивчена, даних мало, і сказати, якою мірою онкологічні захворювання впливають на екосистеми Землі, складно. Існує ряд досліджень, висновки яких підтверджують гіпотезу австралійських учених; так, у 2009 році морські біологи виявили, що 27% білух, що мешкають в гирлі річки Святого Лаврентія в Монреалі, страждають від злоякісних пухлин кишечника. В річку Святого Лаврентія скидають відходи кілька металургійних підприємств, і забруднювачі у воді майже напевно є причиною виникнення новоутворень у кишечниках білух. Інші дослідження показують, що подібні проблеми існують у мешкаючих у дуже забруднених водах каліфорнійських морських левів, а також деяких видів риб.

Канцерогенні сполуки, що потрапляють у Світовий океан зі стічними водами — не єдине джерело забруднення води і атмосфери, здатне викликати рак у тварин; вчені вказують також на радіоактивні ізотопи, що потрапляють у навколишнє середовище в результаті техногенних катастроф, і можливий канцерогенний ефект пестицидів, гербіцидів та фунгіцидів, які використовуються в сільському господарстві (їх впливу піддаються як домашні, так і дикі тварини). Крім того, зростання захворюваності на рак серед тварин можуть сприяти світлове забруднення в містах: штучне освітлення вже пов’язали з почастішанням випадків розвитку раку грудей у жінок, які працюють в офісах, і у лабораторних щурів — ймовірно, це пов’язано з порушеннями циркадних ритмів та вироблення відповідних гормонів.

Ще один чинник, здатний, на думку авторів роботи, ставати причиною розвитку раку у диких тварин — їжа, яку деякі види регулярно отримують від людини. Незважаючи на те, що підживлення дозволяє захистити тварин від голоду, якість продуктів не завжди аналогічна якості їжі, які тварини знаходять у природному середовищі; корми можуть містити більше жирів і цукрів, а також піддаватися забрудненню (особливо небезпечні канцерогенні мікотоксини). Канцерогенний ефект мікотоксинів доведений для людей і куріпок, які отримують від людей заражену грибками підгодівлю; з цими ж токсинами пов’язані захворювання печінки у білохвостих оленів. Ряд досліджень виявив зниження вмісту в раціоні диких тварин, які регулярно отримують підкормку від людини, білка і клітковини, і підвищена кількість простих вуглеводів; такі ж зміни в харчуванні у людини пов’язують з підвищеним ризиком розвитку онкологічних захворювань.

Останній фактор, про який йдеться в статті — скорочення чисельності популяцій диких тварин, що приводить до інбридингу і пов’язаних з ними ризиків. Дослідження опубліковане в журналі Nature Ecology and Evolution.

Автори статті не ставили перед собою мету оцінити реальний вплив антропогенних факторів на поширеність онкологічних захворювань у диких тварин; вчені тільки позначили проблему і вказали на її можливу гостроту і брак даних. Для того, щоб захистити інші види від дії факторів, які призводять до зростання захворюваності на рак у людини, нам треба оцінити масштаби проблеми, пишуть вчені; потрібно більше досліджень з епідеміології раку у диких тварин і того, як люди можуть впливати на ситуацію.

Кнопка «Наверх»
Закрыть