Поради

Хвороби яблуні: причини, лікування. Шкідники і хвороби яблуні

Садівникам прекрасно відомо, скільки праці треба вкласти, щоб отримати відмінний урожай овочів і фруктів. Але як буває прикро, коли сад атакують шкідники і хвороби. Як з ними боротися і як попередити їх появу? Поговоримо в нашій статті.

Шкідники і хвороби яблуні – одна з найпоширеніших проблем в саду. Враховуючи той факт, що це дерево є практично на кожній дачній ділянці, необхідно знати «ворогів» в обличчя і освоїти основні методи боротьби з ними. Хвороби яблуні не можна залишати без уваги. Своєчасне лікування дозволить врятувати урожай і сам сад.

Яблучна парша

Що вражає: здорові дерева та молоді саджанці. Спочатку хворіють листя, але небезпека полягає в тому, що грибок поширюється на квітки, а потім і на плодоніжки.

Основні ознаки захворювання: поява бурого нальоту на листках, який призводить до їхнього підсихання і обпадання. На шкірці плодів згодом також утворюються тріщини і плями, які не дозволяють яблучкам наливатися і заспівати. Причиною хвороби вважається грибок.

Як лікувати: обробку дерев починають навесні – це дозволить запобігти розвитку хвороби яблуні. Парша не пошириться, якщо вчасно обробити сад препаратом «Топаз». Досить 2,5 мл на відро води. Обробку виконують методом розпилювання. Після того як закінчиться період цвітіння, слід обприскувати розчином сірки колоїдної (на відро води додайте 85 г засобу).

Не варто думати, що зимові морози здатні погубити спори, що викликають небезпечні хвороби яблуні. Парша, а точніше, збудник грибкового захворювання, відмінно переносить зиму на пошкодженому опалому листі. З настанням теплої вологої погоди дозрівають аскоспори (сумки зі спорами), які згодом розриваються. Якщо дерева не обробляти, то грибок активно розвивається і протягом одного сезону дає кілька поколінь.

Іржа

Прояв цього грибкового захворювання складно пропустити. Якщо на листках з’явилися червоно-бурі плями, це вказує на появу хвороби яблуні. Іржа поширюється швидко, тому дерево бажано відразу ж обробити бордоською рідиною. Можливі два варіанти: використання більш слабкого 1 % розчину двічі або обробка раз розчином 5-відсотковим. Хвороби яблуні на листках, такі як парша, іржа і борошниста роса, згодом поширюються на плоди, що позначається на кількості і якості врожаю.

Борошниста роса

Грибкове захворювання зустрічається на різних плодових деревах і садових культур.

Що вражає: кору, листя, а також пагони і бруньки.

Основні ознаки захворювання: поява сіро-білого нальоту, який поступово стає бурим з точковими вкрапленнями. При поширенні грибкової інфекції починають жовтіти і засихати листя, припиняється ріст дерева, відсутні плоди.

Як лікувати: хвороби яблуні не проходять самостійно. Якщо вчасно не обробити дерево, то спори «сховаються», перезимують, а з настанням весни почнеться бурхливий розвиток. Обробку починають ранньою весною. Це дозволить вбити грибницю або запобігти її появі. Для обприскування підійдуть такі препарати, як «Швидкий» або «Топаз», які потрібно розвести у відрі води (досить 2-2,5 мл засобу).

Обробку препаратом «Хом» роблять після припинення цвітіння. На відро води додають 40-45 мл засобу. Додаткова обробка розчином мідного купоросу (45 г на відро води) після збору плодів дозволить закріпити результат боротьби з шкідливим грибковим захворюванням.

Цитоспороз

Що вражає: ділянки кори, які згодом можуть відмирати і відпадати разом із зростаючими гілками. Захворювання часто розвивається там, де погано доглядають за деревами або грунт для них не підходить.

Основні ознаки захворювання: уважно оглядайте всі яблуні. Хвороби кори можна відзначити по появі темних червоно-коричневих виразок на поверхні ствола, які поширюються не тільки вглиб, але і на поверхні. Небезпека полягає в тому, що якщо захворювання повністю окільцює дерево, яблуня загине.

Як лікувати: кору знімають і знищують. Роблять це в кінці зими, коли дерева ще «сплять», і немає руху соку. Місця зрізу (оголені поверхні) обробляють розчином купоросу і забинтовують. Відновлення може проходити довго, але дереву під силу впоратися.

Профілактика: теплим весняним днем, коли бруньки на яблуні вже набрякли і ось-ось розпустяться, проводять обприскування препаратом «Хом». Перед цвітінням потрібно обробити дерево розчином мідного купоросу. Після того як завершиться період цвітіння, потрібно виконати повторну обробку засобом «Хом». Враховуючи, що хвороби яблуні проявляються і на молодих саджанцях, і на дорослих деревах, розчин для обробки використовують в кількості 2,5 л і 5 л відповідно. На зиму сад обов’язково підгодовують добривами, що містять калій і фосфор.

Європейський рак

З’являється на стовбурах яблуні або у вузлах гілок у вигляді глибокої рани з напливом посередині. Про наявність спір говорить поява бурих горбків. Захворювання може поширитися на інші дерева. З’являється в умовах підвищеної вологості.

Як лікувати: хвору кору знімають ножем, захоплюючи декілька сантиметрів здорового покриву (так ви будете впевнені, що спір не залишилося). Голий стовбур змащують купоросом однопроцентним, мажуть садовим варом і бинтують.

Чорний рак

Серйозна недуга, що вражає все дерево. Страждає кора, листя і плоди. Якщо пустити розвиток подій на самоплив, не займатися лікуванням, дерево може загинути.

Великі плями на листках, гниль (чорна) на плодах, тріщини на корі і розрив тканин – ось основні ознаки хвороби яблуні. Чорний рак швидко прогресує і захоплює ділянки навколо.

Як лікувати: хвору кору обрізають до появи здорової тканини і знищують, знезаражують ґрунт, а стовбур обробляють насиченим 3% розчином купоросу. Оголені місця змазують садовим варом і забинтовують. Важливо перевіряти, чи на місці пов’язка і замазка. В кінці літа процедуру повторюють.

Якщо кора ще жива, але на ній з’явилися чорні ділянки, можна постаратися обробити поверхню. Необхідно обмотати нижню частину дерева (неушкоджену) великий ганчіркою (це потрібно для того, щоб спори чорного раку не поширювалися далі). Звичайним господарським милом за допомогою щітки ретельно промиваємо місце почорніння, витираємо насухо і промиваємо розчином купоросу (1%). Вважається, що препарати, що містять мідь, чудово допомагають, якщо долають грибкові хвороби яблуні. Лікування буде ефективним, якщо повторити процедуру дезінфекції та промивання ще пару разів протягом літа.

Після цвітіння листя і стовбур яблуні необхідно обробити препаратом на основі бордоської рідини (у 10 л води розводять 100 г мідного купоросу і 100 г вапна).

Профілактика: обприскування з метою не допустити появу різних захворювань і нашестя шкідників. Імунітет яблунь страждає, що позначається на їх сприйнятливості до появи серйозних та згубних недуг.

Лишайники

Неприємна хвороба кори яблуні, яка може призвести до її загибелі. Помилкою багатьох садівників є те, що вони не приділяють належної уваги подібній недузі, вважаючи її несерйозною. Насправді лишайники паразитують на корі, висмоктуючи з неї сік. Дерево страждає, починає гірше плодоносити, а в подальшому може загинути.

У той же час позбавитися від захворювання досить просто. Потрібно нанести на забруднену поверхню розчин залізного купоросу 7 % і почекати кілька днів. Як правило, такої обробки достатньо, щоб лишайники відшарувалися від кори і відпали самостійно.

Молочний блиск

Небезпечне захворювання, яке губить дерево, повільно вбиває його, роблячи слабким і неживим.

Основні ознаки: небезпечні хвороби стовбура яблуні починаються з первинного ураження листя, на поверхні яких проявляється псування у вигляді дірочок. Тільки після цього хвороба проникає в деревину, вражає стовбур. На корі з’являються темні плями, а листки набувають сріблястий наліт.

Як лікувати: пошкоджену кору видаляють, рани змащують спеціальним клеєм. Стовбур лікують спеціальними лікарськими засобами, що дозволяють дереву позбутися хвороби і поступово відновитися.

Профілактика: кора дерев особливо уразлива при настанні холодів, тому подбайте заздалегідь про підготовку до зими. Восени стовбур білять і проводять профілактичну обробку. Дерева своєчасно підгодовують добривами і правильно поливають.

Плодова гниль (моніліоз)

Підступність цього захворювання в тому, що страждають саме дозрілі яблука. Здавалося б, всі неприємності вже позаду. Але хвороби плодів яблуні призводять до того, що урожай практично повністю виявляється непридатним до вживання.

Основні ознаки захворювання: плями гнилі на поверхні яблук, які швидко поширюються всередину і повністю знищують м’якоть. Плоди опадають з дерева, оскільки захворювання поширюється дуже швидко.

Як лікувати: під рукою завжди повинен бути препарат «Хом», який готують за знайомою схемою. Обприскують дерево, коли тільки з’являються перші листочки. Повторно обробляють після закінчення цвітіння.

Хвороби саджанців яблунь

Найбільш поширеною недугою можна вважати бактеріальний опік. При його проявах змінюється форма листя, вони темніють і висихають. Плоди стають зіпсованими і гнилими. Помітити хворобу можна лише в середині літа. Це досить небезпечно, оскільки може пройти зараження всього саду.

Як боротися: на жаль, хвороби молодих яблунь і саджанців у даному випадку лікувати марно, оскільки уражену ділянку відновити неможливо. При виявленні бактеріального опіку необхідно повністю зрізати хвору гілку і продезінфікувати місце зрізу 1 % розчином мідного купоросу.

Профілактика: ретельний огляд саджанців перед купівлею і посадкою. Регулярна обробка саду на всіх етапах дозволить виключити перенесення захворювання від сусідських дерев комахами. Якщо є сумніви на рахунок здоров’я молодого деревця чи саджанця, обов’язково продезінфікуйте садові інструменти. Досвідчені садівники радять провести обробку ґрунту мідним купоросом (60 г) або препаратом «Хом» (80 г), які розчиняють у відрі води.

Профілактичні заходи по догляду за садом

  1. Восени опале листя обов’язково закопують у землю або спалюють.
  2. Щорічна обрізка крони, її проріджування та усунення сухих, хворих гілок загартовує та зміцнює дерево.
  3. Перекопування землі навколо дерева.
  4. Багаторазове обприскування. Ранньою весною використовують нітрафен або мідний купорос, до і після цвітіння обробляють залізним купоросом.
  5. Своєчасне підживлення добривами, до складу яких входить фосфор і калій.
  6. Збір і спалювання пошкоджених частин дерев, гнилих плодів. Робити це найкраще за межами ділянки, подалі від сусідських наділів.
  7. Придбання тільки здорових саджанців. Краще всього відвідати спеціальний розплідник, де вирощують посадковий матеріал для саду та городу. Хвороби яблуні набагато легше попередити, ніж потім боротися за виживання дерев і рятувати врожай.

Шкідливі комахи

Поряд з грибками, дерева атакують комахи, які істотно пошкоджують плоди. Шкідники і хвороби яблуні здатні знищити врожай та погіршити стан саду.

1. Плодожерки. Серед комах вони завдають найбільш відчутної шкоди.

Вражають не тільки яблуні, а також плоди груші та айви. Невеликий метелик, який з’являється з кокона, що перезимував в ґрунті або під корою дерева, відкладає яйця на поверхні плодів і листя. Вже через 2-3 тижні з’являється перше потомство – гусениці, які вгризаються в м’якоть плодів і з’їдають все всередині ходами, поїдають насінну коробку. У сприятливих умовах самка здатна давати потомство 2-3 рази в рік. Нерідко більша частина врожаю вражена черв’яками.

Позбутися від комах не надто складно, якщо взяти за правило обприскувати дерева через 2 тижні після початку цвітіння. Повторну обробку проводять через 12-14 днів. Ефективні органічні препарати, що містять фосфор. Якщо з’явилися опале плоди червиві, їх необхідно зібрати і знищити.

2. Яблуневий пильщик. Шкідник відкладає яйця в бутони або квітки. Дорослі личинки самостійно проробляють ходи всередині плоду до насіння і виїдають середину. Цей шкідник небезпечний тим, що швидко розмножується і здатний самостійно знищити до 42 % зав’язі і плодів.

Враховуючи, що зимує пильщик глибоко в ґрунті, одним з кращих способів боротьби з ним є перекопування землі навколо стовбура. Якщо комах на дереві багато, то потрібно враховувати, що рано вранці, коли прохолодно, вони малоактивні, а тому їх можна струсити з дерева.

3. Попелиця. Ці шкідники «наступають» цілими колоніями, зосереджуючись на листках і пагонах дерев.

В результаті їх «діяльності» листяна частина виявляється сильно з’їдженою, а на поверхні утворюється специфічний наліт. Кращим засобом від нападу попелиці вважається обробка яблунь 0,3 %-м розчином карбофосу. Відмінно рятують від попелиці сонечка, але якщо їх немає, то знадобиться обробка хімікатами.

4. Яблоневий червоний кліщ. Ця комаха здатна давати по 6 поколінь в сезон і дуже швидко поширюється.

Живиться соком зелених частин яблунь, завдаючи шкоди дереву. Оскільки зимує кліщ в старій корі, то важливою мірою профілактики є своєчасна очищення дерев та знищення відходів. Додаткове обприскування розчином карбофосу або дикофола запобіжить поява нових особин і їх розмноження.

5. Мідяниця. З’являється на самому початку весни, проникає вглиб набряклих бруньок і псує їх. Тут рятує обробка розчином карбофосу або обкурювання димом тютюну.

6. Квіткоїд. Самки жучків відкладають яйця безпосередньо в нерозпущені бутони, а потомство поїдає їх зсередини. Самі комахи живляться бруньками. Зрозуміло, що якщо вчасно не обробити дерево хімікатами (карбофосом), можна не дочекатися врожаю.

Краще всього обробляти дерева регулярно і відлякати комах. Але є природний, доступний спосіб. Виявляється, плодожерка і пильщик не переносять пижмо. Якщо посадити цю рослину поруч з фруктовими деревами, можна відвадити шкідників надовго.

Натхнення: www.syl.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button