Наука

Як бактерії керують нашим організмом

Всередині людського організму існує мікросвіт, який впливає на роботу всіх систем органів. Від нього залежить стан шкіри, якість травлення, сила імунітету. Це тисячі бактерій, які заселяють кишечник, шкіру, ротову порожнину і статеві шляхи. Всі вони називаються загальним словом «мікробіота». Як крихітні мешканці керують самопочуттям і настроєм, розповіли практикуючі медики.

Кількість мікроорганізмів у кишечнику здорових людей перевищує 500 видів. Вони виконують безліч функцій: формують захисний бар’єр слизової оболонки кишечника, пригнічують ріст патогенної мікрофлори, що беруть участь у процесі детоксикації і в обміні речовин. Також мікробіота взаємодіє з вродженою і адаптивною імунною системою. Здорова флора забезпечує хороший імунітет, а хвора його пригнічує. Останнім часом з’являються дослідження, які показують, що збалансована мікрофлора навіть забезпечує ефективний противірусний захист.

У кишечнику людини живуть біфідо— і лактобактерії, кишкова паличка, ентерококи, стрептококи, клостридії — перерахувала назви основних мешканців кишечника людини лікар-гастроентеролог Нурія Діанова. У кожного з них визначена особлива роль в організмі. Наприклад, одні «доїдають» залишки неперетравленої білкових продуктів, інші поглинають цукор і вуглеводи. Якщо людина здорова і правильно харчується, то зберігає правильний баланс всієї мікробіоти. Зловживання певними продуктами призводить до його порушення. Наприклад, якщо пацієнт починає їсти багато солодкого, у нього в кишечнику починається розмноження бактерій, які ним харчуються. Надлишок мікроорганізмів провокує здуття живота, нудоту. Самі бактерії у великій кількості здатні провокувати тягу до шоколаду і цукерок. Виходить замкнуте коло.

Бактерії можуть викликати сильне здуття живота, бурчання з іншої причини. Їх баланс в різних відділах кишечника виявляється порушеним. Наприклад, якщо в тонкому кишечнику мікробіоти мешкає більше, ніж належить. З різних причин починається її надлишковий ріст.

Нурія Діанова, дієтолог і гастроентеролог: “Зазвичай це пов’язано з різними патологіями вищестоящих органів ШКТ. Це може бути дефіцит соляної кислоти, наявність бактерії Helicobacter pylori, погане вироблення печінкою і підшлунковою залозою ферментів. Ще варіант — з-за різних патологій з товстого кишечника в тонкий потрапляє частина бактерій.”

Основний кістяк здоров’я людини формується в товстому кишечнику, там живе до 500 різних видів бактерій. З них вчені зуміли ідентифікувати одну третину, решта поки залишаються невідомими науці.

В цьому відділі травного тракту у великій кількості знаходяться лімфоїдні фолікули. В них відбувається «гарт» і «навчання» лімфоцитів (імунних клітин). Згодом вони поширюються по всьому організму. Відповідно, якщо баланс мікрофлори порушений, це позначиться на якості імунних клітин. До дисбалансу бактерій в товстому кишечнику можуть призвести різні захворювання, зловживання алкоголем, куріння.

Можливо відновити правильний баланс мікрофлори кишечника, якщо вона була порушена, з допомогою харчових пробіотиків і пребіотиків? Лікарі багато сперечаються з цього приводу. Деякі переконані, що бактерії ззовні прижитися в людині не можуть і покинуть організм через два тижні після попадання в нього. Однак самі по собі вони здатні вплинути на колонізацію мікроорганізмів, які живуть в кишечнику, в кращу сторону. Тобто вилікувати патологічні стани, пов’язані з дисбактеріозом, за допомогою препаратів і спеціального харчування все-таки можна.

Дослідження, присвячені вивченню бактерій кишечника, ростуть в геометричній прогресії, і велика частина з них були проведені зовсім недавно. Наука лише починає розуміти безліч ролей, які грають кишкові мікроби в наших тілах.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button