Екологія

Зростання рівня океану загрожує повністю знищити мангрові ліси в XXI столітті

Дослідження показують, що прибережні мангрові ліси не здатні витримати підйом рівня Світового океану швидше ніж на сім міліметрів в рік — таких темпів він може досягти вже через кілька десятиліть.

Вічнозелені листяні ліси мангрів виростають в літоральній зоні тропічних морів. Вони переносять постійне затоплення порівняно солоною водою, служачи не тільки важливими біоценозами, але і захистом для узбережжя і людей від ерозії грунту приливами і хвилями. Вони ефективно поглинають вуглекислий газ з атмосфери, а завдяки постійному накопиченню осадових відкладень порівняно стійкі до хвиль і навіть зростаючого рівня океану.

Сьогодні він збільшується зі швидкістю 3,4 міліметра на рік, однак ця цифра зростає і до 2100 року досягне, за різними сценаріями, від п’яти до 100 міліметрів на рік. Здатні мангрові ліси впоратися і з таким тиском? Чи здатні вони взагалі пережити додаткове затоплення? На ці питання відповідає нова стаття Нілу Сейнтілана (Neil Saintilan) з австралійського Університету Маккуорі і його колег опублікована в журналі Science.

Для цього вчені звернулися до зразків древніх осадових порід, зібраних на узбережжях у різних частинах світу і датованих віком від 7000 до 10 000 років. Річ у тім, що максимум останнього зледеніння припав на 20-25 тисяч років тому, коли рівень Світового океану був більш ніж на сотню метрів нижче. Відтоді стало теплішати і вода почала прибувати на швидкості, яка іноді сягала семи міліметрів в рік. 7-10 тисяч років тому, коли на планеті стало досить тепло, а темпи підйому морів сповільнилися, мангрові ліси стали поширюватися по узбережжях.

Палеокліматичні моделі дозволили оцінити швидкість росту рівня води для різних регіонів у той період, а зразки вказали на момент, в який почали рости мангри. За їх даними, зростання лісів стартувало, коли океан став прибувати менше ніж на 6,1 міліметра в рік. Сьогодні ситуація інша, і високий вміст вуглекислого газу в атмосфері дозволить рослинам швидше накопичувати біомасу. Однак, за розрахунками вчених, сім міліметрів в рік — це межа, що здатні винести мангрові ліси.

Автори відзначають, що при збереженні наявних тенденцій вже до 2050 року океан почне прибувати по шість-сім міліметрів в рік, і навіть при максимально сприятливому сценарії скорочення викидів парникових газів цей рівень буде досягнутий в 2100 році. Можливо, після цього повсюдну загибель мангрових лісів буде вже не зупинити.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments