Наука

Вчені розробили “клітинний клей”, який допоможе регенерації тканин

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско розробили молекули, які діють як «клітинний клей». Клітини з вбудованими молекулами “клею” зв’язуються між собою та іншими клітинами. За допомогою такого «клею» можна відновлювати тканини й органи. Відкриття являє собою важливий крок до створення регенеративної медицини.

Дослідники розробили молекули, які діють як «клітинний клей», що дозволяє їм точно контролювати, як клітини зв’язуються один з одним. https://doi.org/10.1038/s41586-022-05622-z

Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско розробили синтетичні адгезивні молекули, які діють як «клітинний клей».

Адгезивні молекули присутні в нашому тілі всюди. Вони скріплюють десятки трильйонів клітин в високоорганізовані структури-тканини і органи. Вони створюють нейронні мережі і направляють імунні клітини до своїх мішеней. Адгезія зв’язує клітини і дає можливість тілу функціонувати як саморегулюючому цілому.

У новому дослідженні вчені створили клітини, що містять тонко налаштовані молекули адгезії, які зв’язуються з певними клітинами-партнерами, утворюючи складні багатоклітинні ансамблі.

“Ми змогли так спроектувати клітини, щоб можна було контролювати, з якими клітинами вони взаємодіють, а також контролювати силу цієї взаємодії», — сказав провідний автор роботи Венделл Лім. — “Це відкриває шлях для створення нових структур, таких як тканини та органи”.

Тканини і органи починають формуватися внутрішньоутробно і продовжують розвиватися в дитинстві. До дорослого віку багато молекулярних інструкцій, що керують цими генеративними процесами, зникають, а деякі тканини, наприклад, нерви, вже не можуть відновлюватися після травм або хвороб.

Співавтор роботи Адам Стівенс каже:

“Ми розробляємо способи управління цією організацією клітин, яка має вирішальне значення для можливості синтезувати тканини з тими властивостями, які ми хочемо”.

Багато з того, що відрізняє дану тканину, полягає в тому, наскільки щільно пов’язані її клітини. У цілісному органі, такому як печінка, клітини зв’язані досить щільно. Але в імунній системі слабкіші зв’язки дозволяють клітинам проходити через кровоносні судини або просочуватися між міцно зв’язаними клітинами шкіри та органів, щоб дістатися до збудника або рани.

Щоб керувати цією якістю клітинних зв’язків, дослідники розробили молекули адгезії, що складаються з двох частин. Одна частина молекули діє як рецептор на зовнішній стороні клітини і визначає, з якими іншими клітинами вона буде взаємодіяти. Друга частина знаходиться всередині клітини, вона регулює силу зв’язку. Дві частини можна змішувати і складати за модульним принципом, створюючи масив клітин, які по-різному пов’язані і між собою і з іншими типами клітин.

Стівенс каже, що ця робота має й інші застосування. Наприклад, дослідники можуть моделювати хворі тканини, щоб полегшити їх вивчення.

Клітинна адгезія була ключовою подією в еволюції всіх багатоклітинних організмів, і синтетичні молекули адгезії можуть дати більш глибоке розуміння того, як почався шлях від одноклітинних до багатоклітинних організмів.

“Тепер ми набагато краще розуміємо, як еволюція почала будувати тіла», — сказав Стівенс. — “Наша робота розкриває гнучкий код молекулярної адгезії, який визначає, які клітини будуть взаємодіяти і яким чином. Тепер, коли ми починаємо це розуміти, ми можемо використовувати цей код для керування збиранням клітин у тканини та органи».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button