Головна / Земля / Як мурахи захопили весь світ

Як мурахи захопили весь світ

Мурахи належать до числа найбільш інвазивних видів на планеті. Міжнародна група біологів вивчила шляхи їх розповсюдження.

Інвазивними (або інвазійними) називаються види рослин і тварин, які не просто поширюються по планеті внаслідок діяльності людини, але й завдають шкоди локальним екосистемам. У Нову Зеландію випадково були завезені щури та інші хижаки, і тепер вони активно знищують корінних представників фауни. У США інвазивні золоті рибки виявилися ворогами інших мешканців водойм, Австралію тероризують португальські багатоніжки — і це лише кілька прикладів.

Найактивніше розселилися по Землі мурахи: в наші дні зустріти їх можна на всіх континентах, крім Антарктиди. На їх прикладі вчені спробували зрозуміти механізми й шляхи поширення прийшлих видів. Науці відомо 14 000 видів мурах. При цьому 241 видів не живе на своїй історичній території, не завдаючи їй особливої шкоди, і ще 19 видів є інвазивними.

Вивчаючи просування мурашок по планеті, біологи з Франції, Швейцарії та Нової Зеландії відкрили «ефект плацдарму». Виявляється, для останнього століття характерно «вторинне вторгнення», тобто мурахи переселяються на нову землю не зі своїх рідних місць, а з тих, куди спочатку самі потрапили вперше.

Вчені проаналізували 4533 випадки перенесення мурах в США і Нової Зеландії за допомогою морського і повітряного транспорту. З’ясувалося, що за період з 1914 по 2013 роки в США з’явився 51 вид мурах-прибульців, а в Новій Зеландії — 45 видів. При цьому в більшості випадків (75,7% для США і 87,8% для Нової Зеландії) чужорідні мурахи приїхали з тих країн, де вони самі були гостями.

Причиною такого активного «вторинного вторгнення» стала глобалізація торгівлі та індустрії подорожей. Це відкрило широкі шляхи для міжконтинентального розселення багатьох видів: потрапивши у великий транспортний вузол, тварина або рослина може податися одразу за кількома маршрутами. Ця тенденція буде тільки наростати: з розвитком міжнародних перевезень чужорідні види отримали значно більші, ніж в минулому, можливості для подорожей.

 
comments powered by HyperComments