Всесвіт

Як НАСА впорається зі спалахом хвороби в космосі?

Оскільки коронавірус продовжує поширюватися по всьому світу, цікаво подумати, що ж станеться, якщо такий вірус почне поширюватися в космосі.

В окремих випадках за всю історію космічних польотів астронавти хворіли в космосі. Іноді астронавти переносили інфекції верхніх дихальних шляхів або хворіли на застуду, хворіли на інфекцію сечовивідних шляхів і шкірними інфекціями.

Хірург команди програми НАСА «Спейс шаттл» і нинішній доцент кафедри неврології і космосу в Центрі космічної медицини при Медичному коледжу Бейлора Джонатан Кларк, розповів цікаву історію.

Під час місії Аполлон-7 у 1968 році екіпаж застудився в космосі й, за словами Кларка, «це справило значний вплив». Швидше за все, Уолл Ширр піднявся на борт з легкою застудою і заразив їй інших членів екіпажу. За словами Кларка, у космонавтів закінчилися ліки, і вони відмовилися надягати шоломи, повертаючись в атмосферу Землі.

Подібні труднощі спіткали астронавтів Аполлон-8 і Аполлон-9, які також страждали простудними захворюваннями. Після цих місій НАСА ввело передпольотний карантин, який вимагав обмеженого контрольованого контакту з іншими людьми, щоб спробувати забезпечити здоров’я і безпеку екіпажу.

А можливо, що коли-небудь космонавтам доведеться боротися з більш серйозними хворобами в потенційно більш складних умовах поза Землі?

Як хвороба протікає в космосі?

Що стосується невідкладної медичної допомоги, астронавти досі мали можливість віддаленого доступу до медичної допомоги з космосу завдяки розширенню можливостей зв’язку Земля-космос. Фактично, медичні експерти на Землі навіть коли могли допомогти астронавтові, який отримав серйозну травму, перебуваючи на борту космічної станції.

Как НАСА справится со вспышкой болезни в космосе?

Однак способи поширення інфекцій і поведінки вірусів і хвороб в організмі змінюються, коли люди відправляються в космос. З-за інших фізичних навантажень, що виникають в космосі, і життя в замкнутому середовищі без гравітації, навіть прості хвороби, такі як застуда, можуть проходити для космонавтів по-різному.

Довге перебування на орбіті може викликати заколисування і вплинути на просторову орієнтацію і координацію. Опинившись в космосі, зміни рівня гормонів стресу і інші фізичні наслідки космічного польоту викликають зміни у вашій імунній системі. У той час як астронавт може мати хорошу імунну систему на Землі, він може бути більш схильний до хвороб або навіть алергічних реакцій у космосі.

Як пояснив Кларк, віруси, такі як грип або навіть коронавірус, також могли б легше передаватися в умовах мікрогравітації, наприклад, на Міжнародній космічній станції.

«Відсутність сили тяжіння не дозволяє частинкам осідати, тому вони залишаються в повітрі і можуть легше передаватися. Щоб запобігти цьому, вентиляційні відсіки та повітряні фільтри на МКС видаляють частинки».

Крім того, вчені виявили, що дрімаючі віруси реагують на стрес космічного польоту, і відомо, що такі віруси, як простий герпес, реактивує або «пробуджуються» під час космічного польоту. Крім того, як сказав Кларк, поточні дослідження показали, що цілком можливо, що посилення бактеріальної активності в космосі може зробити лікування антибіотиками менш ефективним.

«Існують противірусні препарати, які можна використовувати для запобігання поширення вірусу, багато в чому так само, як і для наземних вірусних епідемій. Крім того, для планетарних місій команда буде ізольована після повернення на Землю, як це було зроблено в попередніх місіях, які повертаються з Місяця», – сказав Кларк.

Що можуть зробити астронавти?

Будь то в замкнутому просторі на борту космічної станції або в межах майбутніх місячних або марсіанських станцій, поширення хвороб буде становити дуже серйозну загрозу для майбутніх космонавтів.

Отже, як ми б змогли зупинити коронавірусну хворобу, відому як COVID-19, поза Землею? Як уже згадувалося, ми знаємо, що можливо такі віруси будуть легше поширюватися в космосі і що лікування може працювати по-іншому. І хоча при карантинному лікуванні хворого астронавта за межами Землі виникнуть додаткові проблеми, Кларк вважає, що, ймовірно, це буде одна з можливих процедур.

Астронавти повинні будуть поміщені в карантин в американський сегмент МКС, який має ефективні повітряні фільтри і регулярне очищення поверхонь, а також моніторинг концентрації мікробів.

Однак, що стосується спалаху в майбутніх місячних або марсіанських середовищах проживання, неможливо точно сказати, що могло б статися тому, що нам, перш за все ще належить повернутися на Місяць або відправити місію з екіпажем на Марс. Але, враховуючи пропозиції Кларка і історичні приклади епохи Аполлона, астронавти, ймовірно, будуть дотримуватися заходів, подібним до того, що ми використовуємо на Землі, таким як карантин.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button