Земля

Як звучить вулканічний грім

Геофізики вперше записали гуркіт вулканічного грому, спостерігаючи за серією лютих вивержень на острові на півночі Тихого океану в минулому році.

Розкати грому супроводжували блискавки в струменях попелу які піднялися з вулкана Богослов на Алеутських островах. Гуркіт зареєстрували мікрофони на іншому острові на відстані 64 км.

Звук вулканічного грому ніколи раніше не фіксували тому, що дуже складно відокремити його від вибухів і гуркоту, які супроводжують вулканічні виверження. В аудіозаписі, звуки грому звучать як удари і клацання на тлі низького гула виверження.

«Люди, які були присутні при виверженнях, точно бачили і чули це раніше, але вперше ми точно зафіксували і ідентифікували цей звук», — говорить Метт Хейні, сейсмолог з Вулканічної обсерваторії Аляски в Анкориджі (США).

Вулкан Богослов вибухав більше 60 разів з грудня 2016 року по серпень 2017 року, надаючи дослідникам ідеальну можливість записати вибухи на сусідньому острові Умнак. У березні та червні мікрофони зареєстрували явні звуки вулканічного грому, які прибули на Умнак через три хвилини після того, як глобальна мережа датчиків блискавок зафіксувала спалахи в попільному струмені Богослова.

«Якщо б люди спостерігали виверження особисто, вони почули б грім», — говорить Хейни. Грім слід за блискавкою, яка створюється в струмені, коли крихітні частинки попелу та льоду стикаються один з одним і стають електрично зарядженими в процесі.

Вулкан Богослов лежить прямо під основними авіамаршрутами від Азії до Північної Америки. У минулому році через виверження оголосили авіаційну тривогу, коли струмені попелу піднялися високо в небо. Подальше дослідження вулканічного грому допоможе знайти більш точні способи передбачити розмір вулканічних струменів і, таким чином, дізнатися, наскільки руйнівними вони можуть бути для польотів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button