Земля

Дивовижні здібності пінгвінів

Ви знаєте про оригінальний прояв колективного розуму у імператорських пінгвінів? Координуючи свої дії, ці птахи примудряються виводити потомство при 50-градусному морозі на відкритих просторах, які продуваються сильними вітрами Антарктики.

Імператорські пінгвіни – єдині мешканці Антарктики, які виводять потомство в найхолоднішу пору року, коли температура не піднімається вище -50 С, а швидкість вітру сягає 200 км/год. Щоб вижити в таких жахливих кров умовах, та ще накопичити достатню кількість тепла для висиджування яєць, пінгвіни збиваються в щільну юрбу. Тисячі птахів притискаються один до одного, утворюючи єдиний організм, здатний протистояти смертельній холоднечі.

У цього організму, як з’ясувалося, є своя внутрішнє колективне життя. Коли один з пінгвінів робить невеликий крок, інші птахи тут же зрушують зі своїх місць, щоб закрити утворену порожнечу й втримати тепло всередині зграї. Таким чином вся група знаходиться в постійному русі. Дивний той факт, що самцям при цьому доводиться виконувати не властиву їм функцію – сідати на яйця, що вивільняються з-під сусіда чи сусідки при їх переміщенні.

Удивительные способности пингвинов

У недавніх дослідженнях було показано, що пінгвіни, які стоять впритул до таких скупченнях, роблять невеликі кроки приблизно раз на 30-60 секунд, переміщаючись при цьому на 5-10 см. Однак було не зовсім зрозуміло, як переміщення окремих особин узгоджуються між собою, не порушуючи цілісності і нерозривності всієї зграї.

Команда біологів і фізиків з німецького Університету Ерлангена-Нюрнберга на основі матеріалів, отриманих за допомогою камери сповільненої зйомки, створила математичні моделі, що описують рухи пінгвінів всередині такої агрегації, яка висиджує яйця. Результати роботи опубліковані в грудневому випуску New Journal of Physics.

Удивительные способности пингвинов

«Якщо дивитися на групу пінгвінів в реальному часі, вона виглядає досить стабільно. Здається, що всі птахи стоять на місці і не рухаються, – говорить один з учасників дослідження Річард Герум. – Ми вивчили особливості реорганізаційних процесів всередині такого скупчення і зв’язок цих процесів з переміщеннями окремих особин».

Отримані математичні моделі показали, що поведінка такої щільної групи птахів може бути описано суперпозицією хвиль, ініційованих окремими особинами, незалежно від місця їх розташування в групі. Якщо дві хвилі рухаються назустріч, вони не проходять одна крізь одну, а, як правило, зливаються в одну хвилю. Для запуску процесу перевпорядкування всередині групи досить виникнення порожнього простору розміром в 2 см.

Удивительные способности пингвинов

Поки залишається не цілком зрозумілим, з якою метою пінгвіни роблять такі часті і незначні переміщення. Є припущення, що це робиться для того, щоб перевертати яйця для збереження тепла по всьому їх обсягу.

«Яйця швидко остигають знизу, і тому пінгвіни повертають їх час від часу, – пояснює Герум. – Але це поки що гіпотеза, яку належить перевірити».

Удивительные способности пингвинов

У сьогоднішній моделі особини всередині зграї рухаються по прямолінійним траєкторіям. Однак це не цілком відповідає дійсності. У реальній групі пінгвінів реорганізаційна хвиля найчастіше поширюється по обертовій спіралі. В наступних версіях моделі вчені планують врахувати цю обставину.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button