Технології

Якщо не буде смартфонів. Кілька сценаріїв цифрового апокаліпсису

Смартфони злилися з нашим життям. Сьогодні важко уявити, що б ми без них робили, адже там і комунікація, і навігація, і розваги, і багато чого ще. Втім, важко — не означає неможливо. Лайф провів умоглядний експеримент і розповідає, що станеться, якщо відразу зникнуть всі мобільники.

Люди стануть ще злішими

Найпростіше представити психологічний стан людини. Доведено, що сучасні люди залежні від стільникових телефонів. В середньому кожна людина щодня включає екран 150 разів і відправляє 110 повідомлень, 46% людей говорять, що не можуть жити без гаджета. Коли людину позбавляють речі, від якої вона залежить, починається абстиненція. Дослідники з Університету Меріленда кілька років тому провели експеримент, в ході якого попросили 1000 студентів на п’яти різних континентах відмовитися на 24 години від телефонів. І в США, і в Уганді люди однаково скаржилися на дискомфорт, який супроводжував весь день. Кожен третій зізнався, що волів би залишитися без сексу, ніж без смартфона. Загалом, без смартфонів всі стануть як мінімум дратівливими і пригніченішими.

Збільшиться смертність у ДТП і при пожежах

Если не будет смартфонов. Несколько сценариев цифрового апокалипсиса

Втім, є перспектива більш насущних проблем. Наприклад, без стільникових телефонів не буде і мобільного зв’язку. Незручність в такому випадку — менша з бід. Адже зросте кількість аварій та інших екстремальних ситуацій з летальним результатом. Банально не буде з чого телефонувати до служби 112, 911 та їх аналоги. Причому навіть з дому. Оскільки багато домогосподарств залишилося без стаціонарного телефона.

Щоб зрозуміти, наскільки велика роль мобільників в роботі екстрених служб, звернемося до статистики. Наприклад, в США за 2017 рік рятувальники зареєстрували приблизно 240 мільйонів дзвінків на номер 911. З мобільників дзвонили приблизно в 80% випадків. Також існує ряд досліджень, які доводять, що з приходом мобільного зв’язку служби порятунку стали зберігати більше життів.

При цьому є цікавий факт. У США дотепер не вирішено питання з тим, чи можуть оператори передавати в службу 911 дані про місце знаходження людини, яка терпить лихо.

Трапиться найглобальніше запізнення в історії людства

Если не будет смартфонов. Несколько сценариев цифрового апокалипсиса

Люди почнуть масово спізнюватися, причому не тільки на роботу, оскільки разом зі смартфонами вони позбудуться будильників, але і в поїздках. Річ у тому, що Android і iOS давно замінили карти та навігатори, якими таксисти, автолюбителі і кур’єри користуються постійно. Інші, можливо, відкривають карти в телефоні і не кожен день, але все одно роблять це регулярно.

На жаль, не вдалося знайти точних даних по аудиторії всіх GPS-сервісів, але дещо все одно є. Наприклад, інформація по найбільш популярному карткового сервісу — Google Maps. У 2017 році щомісячна аудиторія карт від Google дорівнювала 1,76 мільярда користувачів. І це напевно без аудиторії Китаю, де всі програми Google заблоковані. Також ми не знаємо охоплення інших картових програм. Напевно набереться ще півмільярда-мільярд і ми отримаємо охоплення, яке можна порівняти з загальною аудиторією смартфонів взагалі. У 2017 році вона дорівнювала 2,7 мільярда.

Соцмережі збанкрутують, фондовий ринок обвалиться, мільйони людей залишаться без роботи

Если не будет смартфонов. Несколько сценариев цифрового апокалипсиса

Сьогодні 2,6–2,8 мільярда людей — близько 35% населення Землі користуються соцмережами і месенджерами. Майже всі ці сервіси зникнуть разом зі смартфонами. А ті, що залишаться, отримають критичну шкоду, від якої будуть довго оговтуватися. Однозначно зникнуть “Instagram” і “Снепчат”, у яких немає повноцінних десктопних версій. “Твіттер” і “Фейсбук” зависнуть між небом і землею: у першого сервісу 80% всього трафіку припадає на мобільники, а у “Фейсбуку” — 75%.

Але не стільки шкода мільярдерів, які керують цими корпораціями, скільки компанії, які підуть на дно разом з соцмережі. Тільки в “Фейсбуці” в 2017 році було зареєстровано 40 мільйонів бізнес-сторінок. Різні організації втратять величезне рекламне охоплення. Вони довго будуть зазнавати збитків через те, що не вся і не відразу мобільна аудиторія перейде в десктоп. Пройде час, перш ніж рекламний ринок перебудується. І це ми ще не говоримо про те, що величезних втрат зазнають Apple і Google, яким належать Android і iOS. Згинути вони, може бути, і не згинуть, але сильно “схуднуть” у капіталізації.

Уявіть, що зі світової економіки зникли півтора-два трильйони доларів. Фондовий ринок обвалиться. Мільйони людей по всьому світу втратять роботу. Можливо, почнеться друга Велика депресії, яка торкнеться не тільки США, але й інших.

Дещо зміниться в кращу сторону

Если не будет смартфонов. Несколько сценариев цифрового апокалипсиса

Так, перший час люди будуть злими, розгубленими і переляканими. Але ломка пройде швидко, а на зміну дратівливості прийде спокій, оскільки відбудеться цифровий детокс. Без смартфонів ми будемо споживати менше контенту та інформації. Але це не означає, що наша епоха різко зміниться на Середньовіччя. Швидше за все, кількість одержуваної інформації наблизиться до норми. Адже сьогодні переважна кількість людей відчувають так зване інформаційне перевантаження.

Банально, але факт: ми станемо краще спати. Є, наприклад, дослідження, яке доводить, що використання смартфона перед сном (не менш ніж за дві години до відбою) негативно позначається на якості відпочинку нашого організму.

Абсолютно очевидно, що люди почнуть частіше спілкуватися вербально, а не за допомогою електронних повідомлень. Цікаво, що у цього явища з’явиться позитивний побічний ефект: ми станемо краще розуміти міміку і емоції один одного. Ще в 2014 році в рамках дослідження вчені взяли дві групи дітей: 51 дитини на п’ять днів відправили в санаторій без смартфонів і комп’ютерів, а другу команду залишили в звичайних умовах. В кінці експерименту обох груп показали спеціальні кліпи з акторами. Діти з табору набагато чіткіше розрізняли емоції і міміку, ніж ті, які залишилися вдома.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button