Земля

Індо-Австралійська плита розвалюється на дві частини

До такого висновку прийшла група вчених з Сінгапуру, Франції та Індонезії, вивчивши тектонічну активність у цьому регіоні, і зокрема, в розташованій в східній частині Індійського океану Західно-Австралійської улоговини, відомої також як улоговина Уортона.

Розпад йде дуже швидко, але тільки за геологічними мірками. Частини плити розходяться приблизно на 1,7 міліметра в рік і вже через один мільйон років відстань між ними збільшиться на 1,7 кілометра, а повністю процес поділу плити завершиться лише через десятки мільйонів років.

З точки зору людини, навіть фахівця, це дуже малопомітний процес, тим більше, що проходить він глибоко під водою. І вчені змогли виявити його, тільки звернувши увагу на два сильних землетруси, що сталися в квітні 2012 року в нетиповому районі — в середині Індо-Австралійської плити, в океані поблизу Індонезії. Ці землетруси, а також деякі інші ознаки підтвердили, що в районі улоговини Уортона відбувається розпад плити.

У районі розлому геологи виявили ланцюг з 62 двох западин протяжністю в загальній складності близько 350 кілометрів, і деякі з них мають досить значний розмір — до трьох кілометрів в ширину і восьми в довжину. За словами вчених, ці западини почали формуватися більше двох мільйонів років тому і розташовуються уздовж лінії, де перебували епіцентри землетрусів 2012 року. Але з-за того, що процес розпаду плити йде дуже повільно, в найближчі 20 тисяч років у цьому районі навряд чи можна чекати сильної сейсмічної активності.

Зроблене відкриття не було цілком несподіваним. За словами авторів дослідження, Індо-Австралійська плита схожа на пазл — вона складається з трьох частин, які зчеплені між собою і рухаються разом в одному напрямку.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button