Земля

Відновлення торфовищ зменшить наслідки зміни клімату

Міжнародне дослідження, опубліковане в журналі Environmental Research Letters, переконливо довело, що збереження і відновлення бореальних торфовищ може бути важливим інструментом пом’якшення наслідків зміни клімату на півночі. Команда дослідників Університету Далхаузі під керівництвом Мануеля Хельбіг виявила – збереження і відновлення торфовищ може допомогти в боротьбі людства з потеплінням клімату як на глобальному, так і на регіональному рівні.

Image by Minh L? from Pixabay

«Торфовища – це водно-болотні екосистеми, в яких протягом довгого часу накопичується вуглець. Протягом останніх тисячоліть вони сприяли похолодання клімату внаслідок зниження концентрації вуглекислого газу в атмосфері, – пояснює доктор Хельбіг, доцент кафедри фізики і атмосферних наук Далхаузі і провідний автор дослідження. – Хоча вплив на глобальну концентрацію парникових газів в атмосфері було ретельно вивчено, їх вплив на регіональний клімат за допомогою обміну енергією між торфовищами і атмосферою вивчено недостатньо ».

Торфовища – вологі моховиті болота, часто характеризуються відсутністю дерев, – відомі як одна з найцінніших екосистем на Землі. Вони здатні накопичувати вуглець, зберігати біорізноманіття та знижувати ризик повеней.

«Ці характеристики відрізняють їх від бореальних лісів і призводять до явних відмінностей в обміні енергією з атмосферою», – заявив доктор Хельбіг.

У деяких регіонах торфовища осушувалися і деградували протягом століть і продовжують використовуватися для промислової діяльності. Нове дослідження демонструє, що ці екосистеми відіграють важливу роль у пом’якшенні теплового стресу в великих регіонах бореальної зони. Йдеться про зону на північ від помірної зони і на південь від зони безлісної тундри. Збереження і відновлення бореальних торфовищ може мінімізувати вплив зміни клімату в цих регіонах.

Доктор Хельбіг і його команда використовували довгострокові спостереження за обміном енергією між землею й атмосферою в Північній Америці, Європі та Росії. Вони прагнули продемонструвати, що незаймані торфовища можуть істотно знизити річну температуру повітря і підвищити вологість повітря. Особливо в порівнянні з вічнозеленими лісами, домінуючим типом лісу в бореальній зоні.

Дані дослідження показують, що бореальні торфовища переносять в атмосферу набагато більше водяної пари, ніж бореальні вічнозелені ліси. Водночас ліси переносять в атмосферу набагато більше відчутного тепла, нагріваючи повітря. Природні відмінності між окремими ділянками спостережень зажадали великої кількості спостережень для виявлення стійких відмінностей в обміні енергією між цими типами екосистем. У дослідженні підкреслюється, що регіональні кліматичні впливи торфовищ повинні братися до уваги при кількісній оцінці їх «екосистемних послуг». Звичайно, на додаток до їх глобальному впливу на клімат.

Також вчені наголошують, що моделі глобальної системи Землі, використовувані для прогнозів клімату, повинні включати торфовища як важливий тип екосистеми на півночі. Крім того, важлива необхідність врахування впливу торфовищ на пом’якшення наслідків регіонального клімату при оцінці цінності торфовищ для суспільства.

«Наше відкриття не тільки підкреслює, що захист і відновлення торфовищ може знизити темпи потепління клімату в регіонах з великим покриттям торфовищ. В цілому зниження темпів потепління може мати важливі позитивні наслідки для добробуту людей, здоров’я екосистем і дикої природи », – робить висновок доктор Хельбіг.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button