Земля

Чому пінгвіни так швидко плавають?

Роджеру Х’юзу не доводилося зустрічати імператорських пінгвінів в природі. Але коли він побачив у документальному фільмі BBC, як пінгвіни розсікають товщу води, залишаючи шлейф з бульбашок, йому прийшла думка, яка згодом вилилася в дивовижне відкриття. Х’юз, морський біолог з Бангорського університету в Північному Уельсі, незадовго до цього обговорював з дружиною особливості сучасних спортивних купальників, що дозволяють плавцям розвивати фантастичні швидкості. І тепер задався питанням: можливо, ці бульбашки і допомагають пінгвінам плавати швидше?

Виявляється, пінгвіни роблять саме те, що інженери довго намагалися застосувати до човнів і торпед.

За кухлем пива в пабі Х’юз виклав гіпотезу своєму другові Джону Девенпорту, морському біологу з Ірландського національного університету в Кірці.

«Роджер думав, що я йому відразу все поясню»,
— згадує Девенпорт, що вивчає кореляції між формами тіл тварин і їх рухами. Але Девенпорт поняття не мав, навіщо пінгвінам бульбашки. Виявилося, що і ніхто інший в світі цього не знає. Х’юз з Девенпортом, перерили гори наукової літератури, з’ясували: даний феномен ніколи не вивчався. І вони вирішили зайнятися їм самі.

За допомогою інженера-механіка з Данського технічного університету Пола Ларсена друзі проаналізували безліч годин підводної зйомки і виявили: пінгвіни роблять саме те, що інженери довго намагалися застосувати до човнів і торпед. Птахи, що використовують повітря як мастило, щоб зменшити тертя і збільшити швидкість.

Коли імператорський пінгвін пливе, тертя між його тілом і водою обмежує максимальну швидкість птиці в проміжку між 1,2 і 2,7 метра в секунду. Але під час коротких прискорень пінгвін може подвоїти або навіть потроїти швидкість, випускаючи повітря з пір’я у вигляді маленьких бульбашок. Вони зменшують щільність і в’язкість води навколо, знижуючи тертя і дозволяючи розвинути велику швидкість, що, крім іншого, допомагає рятуватися від хижаків на зразок морських леопардів.

Секрет криється в пір’ї. Як і інші птахи, імператорські пінгвіни можуть розпушувати оперення, створюючи прошарок повітря на поверхні тіла. Однак якщо у більшості птахів пір’я росте на голій шкірі, у імператорських пінгвінів у основи пір’я є крихітні волоски — всього 20 мікронів у діаметрі (наполовину тонші людської волосини). Затримуючись в цьому пуху, повітря виходить у вигляді мікробульбашок — таких маленьких, що вони створюють змащуючий шар на поверхні пір’я.

Звичайно, кораблі навряд чи будуть постачати оперенням — але в цілому техніка вже використовує секрети пінгвінів. У 2010 році датська фірма почала продавати системи, які змащують корпуси контейнеровозів бульбашками повітря. Торік компанія Mitsubishi створила систему повітряного мастила для супертанкерів. Однак поки немає пристрою, здатного злетіти вгору по вертикальному айсбергу. Це все ще секретна технологія.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть