Різне

Історія вантажопідйомної техніки

Історія розвитку вантажопідйомної техніки веде свій початок з незапам’ятних часів. Перший етап вдосконалення цього виду обладнання припадає на період з XI -XII століття. Далі з розвитком мореплавання, торгівлі і гірничо – металургійної промисловості, в період з XIV по XV століття, обладнання для підйому вантажів вдосконалюється. Починають з’являтися поліспасти і лебідки, які шляхом з’єднання їх в підйомники дають можливість істотно знизити часозатрати і мінімізувати зусилля на переміщення габаритних і важких вантажів. Завдяки грамотному з’єднанню поліспастів або блоків з воротком почався новий етап розвитку техніки, що характеризується тим, що підйомники отримали принципово нову основну ланку, що дало поштовх до появи різних кранів.

Історія вантажопідйомної техніки

Саме тоді і починають з’являтися конструкції кранів, які віддалено нагадують сучасні. Історія цього періоду знає безліч фактів застосування ланцюгових, стрілових і поворотних кранів з кістяком з деревини з кінною тягою через топчаки. Використовувалися вони на території Європи, а точніше в Чехії, Німеччині та Італії. З моменту винаходу Уаттом в 1763 році першого парового двигуна, підйомні механізми вийшли на новий виток розвитку і вдосконалення.

Варто відзначити, що для вантажопідйомних пристроїв, установок і механізмів, створених до XIX століття, було характерне використання дерева при будівництві відповідальних вузлів, наприклад, коміром, стійок, кістяків і т.д. Так само відзначимо, що і зуби, і обода зубчастих коліс в пристроях і механізмах виготовлялися з дерева. Використання металу обмежувалося гаками, храповиками і вісями.

Популяризація металу почалася тільки в першій чверті XIX століття. Саме в цей період, у двадцяті роки, була побудована перша конструкція дерев’яного мостового крана. Слід акцентувати увагу на тому, що механізми з дерев’яно – металевими і дерев’яними несучими конструкціями кранів і стріл досить широко використовувалися аж до кінця XIX століття.

Функціонування цих установок здійснювалася завдяки м’язовій масі тварин і людини. Історія підйомного обладнання зафіксувала той факт, що середньовічні вітряні і стародавні водяні двигуни не користувалися особливою популярністю. Тільки на початку XX століття, коли промисловість і транспортна галузь починають відчувати гостру необхідність у переміщенні вантажів в горизонтальній площині, підйоми дуже важких вантажів, а також в збільшенні швидкості виконання роботи, більшу популярність завойовує обладнання для важких вантажів та підйомники загального призначення, що функціонують на машинному приводі.

Першими використовуваними механічними двигунами в розглянутій групі техніки стали гідравлічні приводи, робочою рідиною в яких виступала вода. Вона подавалася в робочі циліндри під високим, на той момент, тиском, що досягав декількох десятків атмосфер. Історія використання цих двигунів починається з кінця XVIII століття, при цьому перший пристрій з таким двигуном було побудовано тільки в 1846-47 роках. Саме тоді ж, гідравлічні приводи починають широко використовуватися у вантажних і пасажирських підйомниках, пересувних та стаціонарних кранах, домкратах і т.д.

Завдяки Августину де Бетанкур в Росії в 1811 році будується землечерпальна багаточерпакова машина, що працює на паровому двигуні. У 80-ті роки того ж століття зводиться перший залізничний паровий кран і перший кабельний кран (1877г). Створення портальних та мостових конструкцій кранів відноситься приблизно до того ж періоду.

У 1827 році в Англії створюється перший стаціонарний паровий підйомний кран. Однак, внаслідок недосконалості конструкції парового двигуна, він не отримує популярності у використанні. Тільки до кінця століття, з удосконаленням парової установки, зниженням її ваги та зменшенням габаритів, вони поступово витісняють гідравлічні двигуни.

Електричні підйомники починають свій шлях з Німеччини 80-их років XIX століття. Вони складалися з електродвигуна, зубчастих коліс, які зчіплювалися з зубами стаціонарної направляючої рейки і червяної передачі. У цей же період, у Німеччині зводиться й перший мостовий кран, всі механізми якого працюють від єдиного електричного двигуна. Перше вантажопідйомне обладнання з індивідуальним механізмом пересування моста крана, вантажного візка і механізмом підйому вантажу було зведено в 1889 році на території США. Широке поширення електричний двигун в стаціонарних, напівпортальних і пересувних поворотних кранах отримує в 1885 і 91 роках. У 1885 році з введенням в експлуатацію техніки з двигуном внутрішнього згоряння, історія кранів починає новий етап розвитку. Сьогодні лінійка вантажнопідйомного обладнання дуже різноманітна, на сайті  ви в цьому можете пересвідчитися.

Підйомники почали інтенсивно вдосконалюватися тільки після появи електричних приводів. З появою нових двигунів у Німеччині конструюють нові електролебідки – фрикційні (1880 р) і електрореверсивні (1908 г). У цей же період будуються електричні мостові крани та електричні підйомники.

З розвитком промислового і житлового будівництва, зростає необхідність в тому, щоб вантажопідйомне обладнання замінило важку людську працю. Так в 1902 році з’являються крани – укосини, що складаються з металевих укосин з блоками, укріплених на трубчастій щоглі з дерева, з лебідкою, яка встановлювалася на землі. Перший вільно стоячий стаціонарний поворотний кран був створений в Німеччині в 1905 році, в 1908 – з’являється перший кран зі зміною вильоту стріли. І тільки в 1914 році створюється перший баштовий кран, у якого піднімається стріла, а головне він має всі основні ознаки притаманні сучасним кранам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button