Різне

Історія виникнення сережок

serezky_250Багато вчених вважають, що назва «сережки» виникає від давньоруського «усерязь», інші переконані, що слово запозичене з тюркської мови і означає «вушне кільце». Сережки – прикраса для мочок вух, здавна відрізняється різноманітністю дизайну. Вони з’явилися 7 тисяч років тому в Стародавній Азії для чоловіків, проте не просто як прикраса і носилися в основному на одному вусі. Наприклад, в Давньому Єгипті чоловіки носили сережки, щоб підкреслити своє високе положення в суспільстві, в Стародавньому Римі сережки носили раби. Багаті жінки Греції з метою демонстрації свого достатку і високого становища вважали за краще носити сережки з перлами. Представниці вищої знаті могли собі дозволити драгоценные серьги з сапфіром, топазами і гранатом. Перше місце серед ювелірних виробів в Єгипті та країнах Стародавнього Сходу займали сережки із золота і срібла.

Вже в той далекий час сережки робили в основному з благородних металів і прикрашали дорогоцінними каменями, що вимагало неабиякої ремісничої майстерності. А до того як люди навчилися плавити метали, вони вставляли собі у вуха шматочки дерева, каменю або кістки. У окремих африканських народів сережки були не тільки прикрасою, вони служили цілком практичним цілям: не обтяжені одягом, аборигени виношували у вухах мало не все своє майно – кресало, ніж, трубку і так далі. А також сережкам надавався сакральний зміст, а не тільки естетичний, що доводять багато свідоцтва.

У Середній Азії сережки вдягали дівчаткам ще в дитинстві у вигляді тонких золотих кілець, їм приписувалася здатність захисту дитини від недобрих духів. Коли приходив час виходити заміж, ці сережки змінювалися підвіски з сапфірами або гранатами – часом число каменів відповідала кількості дітей, яких очікували в майбутньому від молодої дружини. Так як жінка тоді асоціювалася з півмісяцем, часто підвіски були у формі цього нічного світила. Через тяжкості таких підвісок вони кріпилися не тільки до вуха, а й до волосся.

У середньовіччя ставлення до сережках дещо змінилося через релігійної догмати, що царювала в той час, які забороняли зміни тіла. Пірати, злодії і цигани, які становили меншість, продовжували носити сережки, вкладаючи в це певний сенс. Злодії показували свою причетність до злочинного світу. Пірати носили сережку як знак того, що вони захопили корабель. Цигани ж просмикували сережку у вухо єдиного сина, а також хлопчикові, у разі народження його після смерті попередньої дитини.

В епоху Відродження сережки були надзвичайно популярні, особливо в Італії. Там для сережок вживали дорогі камені і великі перлини у формі груші. З Італії мода на сережки поширилася по всій Європі на початку XVII століття. Сережки знову стали привілеєм жінок.

Сережки були неодмінним дорогоцінним гарнітуром під час бароко. У часи Людовика XIV французькі ювеліри грали головну роль в європейській моді, сережки майстрували з класичних матеріалів, а також зі слонової кістки, черепахи і дерева. Виникли «жирандолі» – це суржик з трьома підвісками. Потім підвіски почали подовжуватися через поглиблення декольте. В епоху рококо постали перед очима сережки “бріолез” – це сережки у формі підвісок, які грайливо перебували в русі, що було актуальним у той час.

При класицизмі набули поширення великі гладкі сережки, пізніше – сережки з камінням, а в епоху бідермейер – сережки з підвісками з поліхромної золота.

Цікавим є козачий звичай носіння сережок. Якщо козак був єдиним сином у матері, він носив сережку в лівому вусі. Якщо ж був останнім чоловіком в роду, то в правому вусі. За звичаєм отаман повинен був берегти таку людину. Наприклад, під час війни козака з сережкою не відправляти на загибель.

На початку XX століття жінки за допомогою сережок намагалися привернути протилежну стать. Після Другої світової війни поступово стала підвищуватися мода на кліпси, проте відразу ж зазнала фіаско через незручності, які викликали затискачі кліпс.

До теперішнього часу обробка сережок досягла високого мистецтва. Сережки перестали бути виключним привілеєм жінок, особливо серед молоді. Хтось проколює своїй дитині вуха ще в маленькому віці, інші ж керуються думкою, що дитина сама має зробити вибір, коли стане дорослою З усіх відомих людству аксесуарів сережки, напевно, мають найбільший вплив на зовнішній вигляд дами, підкреслюючи колір очей, так як найбільш близько знаходяться до лиця.

Сьогодні сережки є, можна сказати, справжнім витвором мистецтва. Вони створюються з різноманітних каменів, дорогоцінних металів та інших матеріалів. Існує величезна кількість стилів, проте є кілька основних видів сережок, які використовуються жінками кожен день.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button