Наука

Ізраїльські вчені навчили риб керувати акваріумом на колесах

Незвичайні експерименти продемонстрували, що риби здатні орієнтуватися навіть в абсолютно нехарактерному для них середовищі.

Image by Capri23auto from Pixabay

Риби чудово почуваються у воді і вільно переміщуються в потрібному напрямку. Але наскільки універсальні їх здібності до навігації? Чи працюватимуть вони в середовищі, що корінним чином відрізняється від природного? Вирішивши з’ясувати це, вчені з ізраїльського Університету імені Бен-Гуріона поставили незвичайні експерименти з “керованим рибою транспортним засобом” (Fish Operated Vehicle, FOV). Про них розповідається у новій статті, опублікованій у журналі Behavioural Brain Research.

Ронен Сегев (Ronen Segev) та його колеги сконструювали FOV, щоб змусити риб діяти у нових для них умовах. Пристрій є невеликим акваріумом, поміщеним на рухливу колісну платформу. За рибкою всередині акваріума спостерігає камера, і комп’ютер (на базі Raspberry Pi 3B+) спрацьовує щоразу, коли та підпливе до однієї зі стінок і зорієнтується назовні, рухаючи колеса і переміщуючи FOV у відповідному напрямку. Від зіткнень систему захищає лідар, який реєструє небезпечне зближення з перешкодою.

©Ben -Gurion University of the Negev

Експерименти проводили зі шістьма золотими рибками, які «тренувалися» по пів години, тричі на тиждень. Тварини управляли FOV і отримували нагороду кожен раз, коли приводили його до однієї зі стінок приміщення, пофарбованої в яскраво-рожевий колір.

І дійсно, вони не тільки правильно направляли свій “транспортний засіб”, але з кожним разом досягали мети швидше і точніше. Щоб підтвердити, що риби навчалися використовувати здібності до навігації, а не просто запам’ятовували правильну послідовність рухів, вчені задіяли цілі інших кольорів або розміщували FOV в інших ділянках лабораторії. Тварини успішно справлялися і з таким завданням.

Таким чином, завдяки «акваріуму на колесах» вдалося показати, що риби можуть успішно наближатися до мети з різних кутів та різної дистанції, належним чином коригуючи свої дії. На думку Сегева та його співавторів, це свідчить про те, що тварини використовують здібності до навігації та ментальні репрезентації навколишнього простору, які працюють як у воді, так і на суші — в нестандартній обстановці.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button