Земля

Ймовірність руйнівного землетрусу оцінять за допомогою тертя

Дослідники запропонували новий спосіб прогнозування руйнівних землетрусів.

Дослідники з Техаського університету в Остіні виявили, що, аналізуючи матеріали і тертя в області геологічного розлому, можна оцінювати ймовірність виникнення сильного землетрусу. Хоча цей метод не дозволяє точно передбачити руйнівні сейсмічні події, він допоможе визначити райони з найбільшим ризиком.

Image by Angelo Giordano from Pixabay

Сила тертя визначає, наскільки швидко поверхні геологічних розломів зчіплюються один з одним або “заліковуються” після землетрусу, пояснюють вчені. Ті розриви, які повільно відновлюються, з більшою ймовірністю буде переміщатися без небезпечних наслідків. Навпаки, швидке відновлення пов’язане з руйнівними землетрусами в майбутньому.

У своєму дослідженні геологи проаналізували гірські породи з добре вивченого геологічного розлому біля узбережжя Нової Зеландії. Зразки були отримані в результаті буріння на глибині трохи менше км під морським дном. Дослідники стиснули відібрані породи в гідравлічному пресі і виявили, що вони дуже повільно відновлюються і легко зісковзують.

Завантаживши дані про структуру гірських порід в комп’ютерну модель розлому, дослідники отримали прогноз, що невеликий повільний струс повинен відбуватися кожні два роки. Це майже точно збігається з реальними сейсмологічними спостереженнями в цій зоні.

“Одна і та ж фізика і логіка повинні застосовуватися до всіх видів розломів по всьому світу. З правильними зразками та польовими спостереженнями ми можемо почати робити перевірені прогнози щодо того, як часто можуть відбуватися великі сейсмічні зрушення на інших розломах і наскільки великими вони будуть”, – говорить Деміан Саффер, директор Інституту геофізики Техаського університету та співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button