Всесвіт

Подивіться, як хмара газу летить на зустріч смерті до центру Галактики (фото+відео)

До 2036 року витягнута нитка з пилу і газу максимально наблизиться до надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. 

Два десятиліття спостережень з обсерваторії В. М. Кека на Мауна-Кеа на Гаваях показали, що космічна хмара X7 розривається на частини. Все через те, що воно прискорюється, рухаючись до надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху.

Художня візуалізація того, що очікується приблизно в 2036 році, коли X7, витягнута нитка пилу та газу, максимально наблизиться до надмасивної чорної діри Чумацького Шляху. Кредит: Обсерваторія В. М. Кека / Адам Макаренко

Астрономи з Ініціативи Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі з вивчення галактичних центральних орбіт (GCOI, Galactic Center Orbits Initiative) і обсерваторії Кека відстежують еволюцію цієї пилової газової нитки з 2002 року. Зображення з високою кутовою роздільною здатністю в ближньому інфрачервоному діапазоні показали, що X7 стала настільки витягнутою, що тепер його довжина в 3 000 разів перевищує відстань між Землею і Сонцем. Це означає, що її довжина становить 3 000 астрономічних одиниць.

Дані обсерваторії Кека та адаптивне оптичне зображення, зроблене влітку 2021 року. На ньому видно газові та пилові структури в центрі Галактики, включаючи об’єкт X7. Автори та права: а. Чіурло та ін. / UCLA GCOI/обсерваторія в. м. Кека

“Це унікальна можливість спостерігати за впливом приливних сил чорної діри у високій роздільній здатності, що дає нам уявлення про фізику екстремальних умов центру Галактики», — пояснює Анна Чіурло, помічник дослідника Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та провідний автор дослідження.

Приливні сили – це гравітаційне тяжіння, яке розтягує об’єкт, що наближається до чорної діри. Та сторона об’єкта, яка ближче знаходиться до чорної діри, притягується набагато сильніше, ніж далека.

Зображення, отримані за допомогою інструменту nirc2 обсерваторії Кека та адаптивної оптики, показують еволюцію X7 між 2002 і 2021 роками. Кредит: а. Чіурло та ін. / UCLA GCOI / обсерваторія в. м. Кека

Маса X7 становить близько 50 мас Землі і знаходиться на орбітальному шляху навколо чорної діри Галактики — Стрільця A* (або Sgr А*). На її проходження піде близько 170 років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button