Екологія

Кактуси замість снігу: схили Альп захоплює інвазивний вид

Жителі швейцарського кантону Вале звикли бачити свої гірські схили покритими снігом взимку і квітучими едельвейсами влітку. Але в міру посилення глобального потепління вони все частіше знаходять інвазивні види, що захоплюють схили: кактуси.

Влада каже, що види кактусів, які належать до роду Opuntia, або опунції, поширюються в деяких частинах Вале, зазіхаючи на природні заповідники і створюючи загрозу біорізноманіттю.

Види Opuntia та подібні кактуси також розмножуються на деяких пагорбах навколо столиці Вале в Сіоні, де, за оцінками, рослини Opuntia в даний час становлять 23-30% низького рослинного покриву. Також повідомлялося про їх присутність у сусідніх альпійських регіонах, включаючи Тічіно та Граубюнден у Швейцарії, а також долину Аоста та Вальтелліну в Італії.

“Ми підрахували, що в деяких частинах Вале кактуси можуть займати третину доступної поверхні”, – каже Ян Трипонез, біолог, який працює в службі охорони природи кантону Вале.
Він каже, що опунція присутня у Вале принаймні з кінця 18 століття, коли вона була завезена з Північної Америки.

Але влада вважає, що більш теплий клімат в Альпах, який забезпечує більш тривалі періоди вегетації і зменшення снігового покриву можуть створити ідеальні умови для їх поширення.

“Ці види без проблем переносять -10°C або -15°C», — говорить Пітер Олівер Баумгартнер, професор геології на пенсії з давнім інтересом до ботаніки, якому кантон доручив вивчити та написати звіт про рослини. – Але вони хочуть бути в сухому місці і не люблять сніговий покрив».

Сніг все рідше спостерігається на низьких висотах, навіть в Альпах. За даними Meteo Swiss, кількість снігових днів на висоті менше 800 метрів у Швейцарії скоротилася вдвічі з 1970 року. Недавнє дослідження, опубліковане в журналі Nature Climate Change, свідчить, що сніг покриває Альпи приблизно на місяць менше, ніж в середньому за всю історію. Ситуацію, що склалася, експерти називають безпрецедентною за останні шість століть.

Середня температура в Швейцарії вже на 2,4 градуса вище, ніж в середньому за 1871-1900 роки.

До сьогоднішнього дня дев’ять видів кактусів поширилися по сонячних південних схилах нижче 700 метрів над рівнем моря, де вони конкурують з ендемічними і іноді зникаючими видами.

“Вале є однією з гарячих точок біорізноманіття в Швейцарії”, — говорить Трипонез. “У нас близько 3000 видів рослин у Швейцарії, і близько 2200 у Вале».

Влада стурбована поширенням кактусів в природних заповідниках і на охоронюваних територіях: «Коли у вас є ці кактуси, то більше вже нічого не росте», — говорить біолог.

Запобігти розмноженню Opuntia буде непростим завданням. Рослини легко розмножуються, відростають навіть після того, як їх зрубали, на них наступили туристи або залишили їх сухими протягом декількох місяців, і швидко відновлюються після того, як їх виривають з коренем. Десять років тому кампанії з викорінення в Сіоні не увінчалися успіхом. Деякі з учених сумніваються в тому, що кактуси взагалі можна викорінити.

“Ми можемо обмежити їх, але я не думаю, що ми зможемо їх позбутися», — каже професор Баумгартнер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button