Здоров'я

Карієс молочних зубів: причини, симптоми і способи лікування

Останнім часом підвищується попит на послуги дитячих стоматологів. За даними медичної статистики, частота прояву карієсу у дошкільнят значно зросла. До моменту появи постійних зубів більше 70% дітей вже стикалися з проблемою руйнування зубної емалі. А це захворювання може призвести до тяжких наслідків. Тому батькам потрібно знати, як розпізнати недугу, щоб вчасно звернутися до фахівців і його не запустити.

Карієс відноситься до стоматологічних захворювань мультифакторної природи, тобто його виникнення часто провокують відразу кілька причин. Особливо часто він зустрічається у тих дітей, мами яких перенесли інфекційні хвороби в перший триместр вагітності. Адже саме в цей час у ембріона формуються зубні зачатки.

Також до вагомих причин виникнення карієсу відносяться:

  • генетична схильність;
  • недолік кальцію в їжі;
  • регулярна гігієна порожнини рота;
  • часте вживання солодощів;
  • неправильний прикус;
  • проблеми з імунітетом.
Для довідки
Дитячий карієс не даремно називають пляшковим. При поглинанні молочних сумішей, соків або компотів через соску солодка рідина довго контактує з поверхнею зубів. Це може викликати пошкодження емалі через те, що солодощі – найкраща їжа для каріозних мікробів.

Початкову стадію захворювання розпізнати непросто навіть стоматологам. Для діагностування застосовують техніку вітального фарбування. Вона полягає в нанесенні на висушені від слини зуби спеціальних барвників, які проявляються лише на ураженій частині емалі. Тому потрібно уважно поставитися до будь-яких скарг дитини на біль при годуванні, навіть якщо її зуби мають здоровий білий колір.

Маленькі діти не завжди можуть висловити словами неприємні відчуття при прийомі їжі. Через це вони вередують, відмовляються від їжі або жують тільки на одну сторону. Всі ці зміни в поведінці дитини за столом – привід звернутися до фахівця.

По глибині ураження карієса можна розділити на кілька етапів.

  1. Початковий. Характеризується появою на зубах білястих плям різної форми і величини. Хворобливі симптоми при цьому можуть бути відсутні.
  2. Поверхневий. Плями не проникають глибше емалі, але їх колір помітно темніє. Кислі продукти можуть викликати неприємні відчуття.
  3. Середній. Уражається внутрішня частина зуба – дентин. Сильний біль виникає при вживанні кислих, солодких і солоних страв, напоїв екстремальних температур, від дії холодного повітря.
  4. Глибокий. Змінам піддається велика частина всього зуба. Хворобливі симптоми можуть відчуватися тривалий час, незалежно від прийому їжі.

Молочні зуби відрізняються від корінних більш тонким шаром емалі і високою проникністю твердих тканин. Тому часто спостерігається кілька каріозних вогнищ в одному зубі, а також швидкий розвиток хвороби.

Лікування карієсу

Багато батьків вважають, що перші зуби лікувати не потрібно, так як вони все одно скоро випадуть. Але ця думка абсолютно помилково. Біль, що супроводжує карієс, посилюється з кожним етапом і завдає малюкові нестерпні страждання. Крім того, на місці здорових молочних зубів вчасно проріжуться постійні, що зменшить ймовірність розвитку неправильного прикусу або неестетичного кривого ряду. Не варто забувати, що запущений карієс часто призводить до таких тяжких ускладнень, як періодонтит і пульпіт, протягом яких більш небезпечне і хворобливе.

Лікування дитячих молочних зубів має свої особливості. Основне завдання стоматолога складається не в повному знищенні каріозного дефекту, а в максимальному продовженні життя зуба. І якщо діагностувати хворобу на перших двох етапах, терапія буде проходити без застосування бормашини.

Ремінералізація. Суть методики полягає в нанесенні на очищені зуби від нальоту спеціального розчину, що включає в себе кальцій, фосфор і фтор. Незважаючи на те, що каріозна пляма не зникає повністю, воно перестає бути небезпечною. При повторних нанесениях через кожні півроку дозволяє зберегти зуб до його природного випадання.

Сріблення. Проводиться таким же способом і з такою ж періодичністю, як і ремінералізація. Зуб обробляється нітратом срібла, який утворює на ній захисну антибактеріальну плівку. Істотний недолік методики – фарбування всієї емалі в темний колір, що зберігається до випадання.

До інших безконтактних способів відносять лікування лазером, озоном та хімічними препаратами, що розчинюють каріозні утворення. Однак якщо в руйнівний процес залучений дентин, потрібно пломбування зуба.

Профілактика захворювання

Основним профілактичним заходом служить навчання дитини правильному догляду за ротовою порожниною. Щоб формування навичок не перетворилося в нудний обов’язок, можна придбати спеціальні навчальні зубні щітки. В їх ручки вбудоване брязкальце, яке працює тільки при певних рухах руками. В інших моделях через дві хвилини після початку чищення подається звуковий сигнал, що означає завершення дії. Підійде і звичайна зубна щітка з м’якою щетиною.

Важливо стежити за раціоном дитини і скоротити вживання солодощів. Разом з тим корисно збільшити кількість твердої їжі, що вимагає ретельного пережовування. У цьому випадку в ротовій порожнині посилиться утворення слини, яка очищає зуби природним чином. Дуже корисні дітям молочні продукти, зелень, яйця.

До неспецифічних заходів відноситься загальне зміцнення імунітету дитини, попередження або грамотне лікування різних інфекційних захворювань.

 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button