Здоров'я

Харчові отруєння: звідки чекати біди?

Харчові отруєння — поширені, але, тим не менш, неприємні, а іноді і смертельно небезпечні проблеми. Заражені шкідливими мікробами люди можуть не проявляти ніяких симптомів, або ж симптоми можуть варіюватися від легкого дискомфорту в животі до тяжкого зневоднення і проносу з кров’ю. Звідки ж чекати біди і як убезпечити себе і свою сім’ю?

Пищевые отравления: откуда ждать беды?

Лістерія

Сирі вощи та фрукти

Бактерії лістерії може вражати свіжі овочі та фрукти, наприклад, дині, викликаючи жар, м’язові болі, сповільнений шлунок і діарею — через 2 дні або 2 місяці після зараження.

Як захиститися: Ретельно мийте, а потім сушіть свіжі овочі і фрукти, перш ніж їх нарізати. Зберігайте їх у холодильнику при +5 ° С і нижче. Мийте все, що стикається з динею!

Непастеризовані молочні продукти

Продукти, зроблені зі свіжого непастеризованого молока, включаючи йогурт і м’які сири, такі як брі, фета і мексиканський кесо, можуть містити бактерії лістерії. Оскільки лістерія може виживати при низьких тепературах, просте витримування продукту в холодильнику її не вб’є. Найбільш уразливими перед лістерією є літні люди, вагітні жінки і люди з ослабленим імунітетом.

Як захиститися: Перевіряйте етикетки. Переконайтеся, що продукт проходив пастеризацію.

Ковбаси, нарізки, хот-доги

Іноді лістерія може проникнути на м’ясопереробний завод і мешкати там роками. Високі температури вбивають лістерію, але зараження може відбутися після процесу термічної обробки продукту і до його упаковки.

Як захиститися: Ніколи не їжте готові м’ясні продукти після закінчення їх терміну придатності, зазначеного на упаковці. Нагрівайте хот-доги і м’ясні нарізки до +75 С, перш ніж їх є.

Сальмонела

Курка і яйця

Бактерії сальмонели не гидують ніяким видом продуктів, однак найбільшим ризиком зараження володіють продукти тваринного походження через ймовірний контакт з тваринними екскрементами. У курок зараження яєць може статися ще до формування шкаралупи, тому навіть свіжі чисті яйця можуть виявитися зараженими сальмонелою. Симптоми зараження у людини включають спазми в животі, жар і діарею через 12-72 години після контакту з бактерією. Захворювання може тривати 4-7 днів.

Як захиститися: ніколи не їжте сирі або слабо приготовані яйця. Внутрішня температура курятини під час готування повинна досягти +75С. Не давайте сирій курятині стикатися з приготовленою курятиною та іншими продуктами. Мийте руки, обробні дошки, кухонне приладдя та робочі поверхні після контакту з сирої куркою.

Сирі вощи та фрукти

Свіжі овочі та фрукти практично перестали поступатися курятині в плані розповсюдженості сальмонели. Епідемії зараження пов’язують з помідорами, гострими перцями, листовими овочами і папайя. Проростки також можуть містити сальмонелу через вирощування в теплих і вологих умовах — так і їдять їх часто сирими або слабо обробленими. Зараження сальмонелою може бути небезпечним і навіть смертельним для немовлят і літніх людей зі слабким здоров’ям.

Як захиститися: Ретельно мийте, а потім сушіть свіжі овочі і фрукти, перш ніж їх нарізати. Зберігайте їх у холодильнику при +5 ° С і нижче.

Оброблені продукти

Чіпси, крекери, супи, арахісове масло і навіть заморожені готові продукти можуть представляти загрозу зараження сальмонелою. Вивчення епідемій сальмонельозу приводили вчених до арахісовому масла і упакованим продуктам, зробленим з використанням арахісу, наприклад, батончики їх граноли і печиво. Зараження, швидше за все, відбувається на заводі під час приготування продукту. У такому разі за цим послідує відкликання партії з магазинів.

Як захиститися: Ніколи не їжте продукти з відкликаною партією: негайно поверніть продукт назад у магазин або викиньте його. Нагрівання продуктів до +75 С знищує сальмонелу.

Сире м’ясо

Сире м’ясо, особливо фарш, має ризиком зараження сальмонелою. Причиною декількох епідемій ставав фарш з м’яса індички. На погляд і запах визначити наявність цієї бактерії неможливо.

Як захиститися: Готуйте яловичину, свинину і баранину хоча б до досягнення +65С. Фарш з цього м’яса необхідно нагрівати до +75 С, то ж стосується м’яса птиці і фаршу з нього. Щоб уникнути зараження інших продуктів, ретельно мийте руки і всі, що стикалися з м’ясом поверхні з водою і милом.

Кишкова паличка E. coli

М’ясний фарш

Кишкова паличка живе в кишечнику великої рогатої худоби і може заражати м’ясо тварин під час забою. М’ясний фарш являє собою особливу небезпеку, оскільки бактерія може заразити його під час змішування. Симптоми зараження кишковою паличкою включають гострі спазми в шлунку, рідку діарею і блювоту. Як правило, хвороба розвивається протягом декількох днів після контакту із зараженим продуктом і може становити небезпеку для людей з ослабленим імунітетом. Хвороба може тривати тиждень.

Як захиститися: Ретельно готуйте м’ясо (хоча б до +70С і повного зникнення рожевого кольору в середині). Мийте з милом всі поверхні і кухонне приладдя, які стикалися з сирим м’ясом.

Сирий сік і молоко

Пастеризація використовує високі температури для знищення бактерій. Оскільки більшість соків, які ви можете придбати в магазині, проходять пастеризацію, то ризик зараження від них відсутній. Однак непастеризовані соки, які продаються на фермах, на ринках і в магазинах здорової їжі, можуть містити кишкову паличку. Бактерія може також проникати в сире молоко через немиті пристосування, заражені і забруднені екскрементами тварин.

Як захиститися: купуйте тільки продукти, що пройшли пастеризацію. Якщо ви не впевнені, прокип’ятіть їх самостійно.

Свіжі овочі та фрукти

Обощи і фрукти можуть бути заражені кишковою паличкою через добрива або іригацію. У групі особливого ризику — листові овочі. Тим не менш, виробники роблять все можливе, щоб звести ризики до мінімуму, а експерти вважають, що користь від овочів і фруктів набагато перевищує ризик харчового отруєння.

Як захиститися: Промивайте кожен листочок листових овочів і готуйте овочі, щоб вбити бактерії.

Ботулізм

Консерви

Ботулізм — рідкісна, але потенційно смертельна хвороба, якою можна заразитися при вживанні в їжу консервованих продуктів. Особливу небезпеку представляють консерви власного приготування, а також мед, копчені м’ясні вироби, ферментована, копчена і солена риба. У групі особливого ризику — маленькі діти. Симптоми ботулізму включають спазми, блювання, утруднене дихання і ковтання, роздвоєнний зір, слабкість і параліч. Якщо ви підозрюєте ботулізм, терміново телефонуйте в службу порятунку.

Як захиститися: Ніколи не давайте мед дітям молодше 12 місяців. Викидайте роздуті консерви, банки, що протікають або погано законсервовані продукти — або якщо при відкритті банки рідина вибризкує. Стерилізуйте домашні заготовки, готуючи їх при 120°C хоча б 30 хвилин.

Clostridium Perfringens

М’ясо, тушковані страви і підливи

Clostridium Perfringens — різновид бактерії, який викликає спазми і діарею, що тривають менше 24 годин. Підливи, тушковані страви і деякі інші продукти, що готуються у великих обсягах і витримуються подовгу при кімнатній температурі — часто стають середовищем існування Clostridium Perfringens.

Як захиститися: Соуси, підливи і тушковані страви повинні ретельно готуватися і подаватися гарячими, зберігати їх варто або при температурі вище +60°С або нижче +5°С.

Стафілокок

Сендвічі, салати, випічка

Так, стафілококом можна заразитися через їжу – коли її готує заражена людина. Особливим ризиком піддаються сендвічі, салати, випічка з кремом і пудинги. Симптоми з’являються досить швидко, навіть через 30 хвилин, і включають нудоту, спазми і діарею. Хвороба триває від одного до трьох днів.

Як захиститися: Ретельно мийте руки перед приготуванням їжі. Не готуйте, якщо ви хворі або у вас спостерігається нежить або очна інфекція, є рана або інфекція на руках, зап’ястях.

Кампілобактерії

Недостатньо приготовлений птах

Всього одна крапля з сирої курятини може загрожувати зараженням кампілобактеріями – маловідомим захворюванням, яке, однак, є другою за поширеністю причиною харчового отруєння в США. Симптоми включають жар, спазми, діарею і блювоту. Більшість людей відновлюються за тиждень, але ця хвороба може призвести до синдрому Гійєна-Барре, рідкісного і небезпечного захворювання. Синдром Гійєна-Барре розвивається через кілька тижнів після хвороби, що супроводжується діареєю, і може викликати тимчасовий параліч.

Як захиститися: Уникайте перехресного зараження кухонного приладдя і робочих поверхонь за допомогою миття з водою і милом після контакту з сирої куркою.

Норовірус

Їжа, якої торкалася хвора людина

Норовіруси — головні винуватці того, що ми називаємо «шлунковим грипом». Вони призводять до блювоти і діареї, які зазвичай тривають 24-48 годин. Норовірусами можна заразитися через їжу, якої торкалася хвора людина, що не помила після відвідування вбиральні руки. У групі небезпечних страв: свіжі салати і сирі устриці, тому що вони не проходять термічну обробку.

Як захиститися: Завжди мийте руки в гарячій мильній воді протягом щонайменше 30 секунд після відвідування вбиральні, зміни підгузників у дитини або перед готуванням їжі.

Vibrio Vulnificus

Сирі устриці

Vibrio Vulnificus — бактерія, що мешкає в теплій морській воді і здатна заражати молюсків, особливо устриць. Інфікування нею призводить до таких же порушень роботи ШКТ, як і інші випадки харчових отруєнь, але у людей з ослабленим імунітетом може також розвинутися небезпечна для життя інфекція крові.

Як захиститися: Їжте тільки приготованих молюсків. Смаження, запікання, варіння і готування на пару знижують ризик інфекції. Викидайте всіх молюсків, чиї раковини не відкриваються під час готування.

 

Натхнення: zdorovie.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button