Фото

Карти Землі, яких ви ще не бачили (фото+відео)

Ми зібрали карти Землі, які показують те, що не показують Google Maps: дрейф материків, міграція гігантських бульбашок магми під поверхнею, відступ і наступ снігів. Щоб по-справжньому познайомитися з планетою, треба дивитися ширше.

Те, що намальовано на карті в кабінеті географії, справедливо тільки на порівняно невеликому проміжку часу (плюс-мінус 50 мільйонів років) і відображає тільки ситуацію на поверхні Землі – і тільки середньорічні значення. Але є карти, які допоможуть зрозуміти, що діялося на Землі раніше, як вона змінюється протягом року зараз і що відбувається всередині земної кулі.

Стародавня Земля і дрейф материків

Ніяк не запам’ятаєте, як з Пангеї вийшли сучасні материки? Нинішні уявлення про геологічного минулого планети відмінно відображає онлайн-карта, створена геологом Крістофером Скотезе і соратниками в рамках проєкту Paleomap.

На інтерактивній карті стародавньої Землі дуже зручна навігація: можна переміщатися між тимчасовими періодами або між основними подіями історії планети (для цього знадобиться мінімальне знання англійської: вибирайте в правому верхньому куті «перші динозаври» або «перші коралові рифи»). Короткі анотації в лівому нижньому кутку екрану доповнюють картину.

Те, що приховано під мантією

Ми дуже мало знаємо про те, що відбувається в товщі Землі. Там, під твердою мантією, важко рухаються потоки розпеченого каменю і металу. Іноді вони утворюють краплі розміром з цілі континенти, і рух цих крапель сейсмологи помічають, читаючи свідчення своїх приладів, тому що речовина крапель гальмує поширення сейсмічних хвиль. Отримати уявлення про те, як вони виглядають можна з 3D-моделі нижче. Її розробили сейсмолог з Кембриджа Санні Коттаарі і геолог Вед Лекіч з Мерілендського університету.

Ви багато разів бачили фізичну карту Землі – з горами і долинами, а щодо гравітаційної карти? Маса нашої планети становить близько 6,58 тисячі квінтильйонів тонн (6,58х10­*21), але на всіх ділянках поверхні її тяжіння рівномірно; розподіл гірських порід і води створює відмінності в силі гравітації в різних точках земної кулі. Карту земного тяжіння склали на початку двохтисячних на основі вимірів двох супутників NASA – місії GRACE. На сайті центру візуалізації даних NASA цю відеокарту можна завантажити і розглянути в подробицях.

Ця відеокарта, складена на основі архіву даних, який супутники NASA збирали 20 років, показує, як наша планета «дихає»: як рослини покривають пустельні території у вологі сезони і відступають в сухі, як мігрує океанський фітопланктон, як приходять і йдуть сніг і лід. Але важливо пам’ятати, що Земля – ??складна динамічна система, і жодна статична карта не відображає повною мірою реальну картину того, що відбувається на планеті.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button