Технології

Китай побудував гігантську антену

Китай добудував гігантську антену для роботи на наднизьких частот (ELF), яку за площею можна порівняти з Нью-Йорком. Офіційно комплекс створений для раннього попередження про землетруси та геологорозвідки, але багато фактори вказують, що основне призначення комплексу — військове.

Проект ELF реалізується з 2006 року. Крім гігантської антени в провінції Хуачжун в різних областях КНР з’явилися центри передачі і обробки даних, пише The Drive. Радіохвилі наднизької частоти проникають глибоко під землю, тому антенні решітки ELF можуть бути використані для розвідки родовищ корисних копалин, у першу чергу вуглеводнів і рідкісних металів. Гірничодобувні компанії вже використовують для цих цілей георадари меншого розміру. Також можливо застосовувати ELF для контролю руху мас під земною корою, що сприяє раннього попередження землетрусів.

Однак наднизькі радіохвилі проникають не тільки під землю, але і під воду, що давно зробило їх популярним засобом зв’язку з підводними човнами. Головна якість субмарини — скритність, а єдиний на сьогодні спосіб підтримувати зв’язок з командуванням, не піднімаючись на поверхню, — радіохвилі наднизької частоти. Кораблі управління і штаби ВМФ мають антени наднизького діапазону і кілометрової довжини: буксируванні або розміщені на березі. Подібними пристроями оснащені також літаючі командні пункти та «літаки Судного дня». У субмарин є приймальні антени настільки ж значних розмірів. Крім зв’язку з берегом, вони служать цілям підводної розвідки і маскування.

Курирував будівництво китайської ELF-антени 724-й НДІ Китаю, що входить в Державну суднобудівну компанію. Інститут — великий постачальник апаратури зв’язку та іншої електроніки для ВМФ КНР. Один з компонентів системи розташований в Південно-Китайському морі біля острова Хайнань, де знаходиться найбільша база підводних сил КНР. «Цей проект буде мати важливе значення, якщо почнеться війна», — розповів співробітник Інституту геології Чень Сяобинь, відповідаючи на питання про суворі заходи безпеки на об’єктах ELF.

Кнопка «Наверх»