Головна / Екологія / Кліматологи виявили рекордне ослаблення Гольфстріму

Кліматологи виявили рекордне ослаблення Гольфстріму

Кліматологи показали, що Гольфстрім сповільнюється, переносячи в Північну Америку і Європу все менше теплої води, — і продовжує слабшати.

Глобальне потепління послабляє атлантичну течію Гольфстрім, що приносить південне тепло на північ Америки та Європи. Сьогодні воно вже виявилося рекордно слабким за всю історію спостережень, а в майбутньому може зовсім зникнути. Про це кліматологи з Потсдамського університету пишуть у статті, опублікованій в журналі Nature.

За даними Стефана Рамшторфа (Stefan Rahmstorf) і його колег, Гольфстрім (в широкому розумінні — як вся система теплих меридіональних течій в північній частині Атлантики) сьогодні виявився на 15 відсотків слабкішим, ніж у середині ХХ століття. Це значне падіння, що зменшило обсяги переносимої води на три мільйони кубометрів на рік, що відповідає стоку 15 таких річок, як Амазонка. Вчені відзначають, що швидкість Гольфстріму зменшувалася всі останні 150 років, а сьогодні досягла більш ніж півторатисячолітнього мінімуму.

У нормі ця течія приносять тепло на північ з екваторіальних широт, а охолоджена холодна вода повертається з глибинними течіями. Їх ослаблення може бути пов’язано і з аномальними літніми «хвилями» жари, які спостерігаються в останні роки, і з таненням льодовиків Арктики і Гренландії, які розвиваються страшними темпами. За словами професора Рамшторфа, «це — те, що кліматичні моделі передбачали вже давно, хоча досі ми не були остаточно впевнені, що це відбувається в реальності».

Прямі вимірювання швидкості Гольфстріму почалися зовсім недавно, тому автори звернулися до непрямих свідчень, таким як заміри температури в різних частинах Атлантичного океану і прибережних країн. Зауважимо, що в тому ж номері Nature опублікована ще одна стаття — її автори також вивчили ослаблення Гольфстріму. Однак Девід Торнали (David Thornalley) і його колеги з Університетського коледжу Лондона спиралися на дані про розподіл на дні частинок, які переносяться течіями.

Більш того, британські вчені пояснили ослаблення північноатлантичних течій не впливом людини, а природними причинами і змінами льодовиків, які почалися ще понад століття тому.

 
comments powered by HyperComments