Головна / Всесвіт / Приховувати прибульців від очей людей може «ефект горили»

Приховувати прибульців від очей людей може «ефект горили»

Земляни досі не виявили прибульців з тієї ж причини, по якій люди, які уважно стежать за якоюсь подією, не помічають того, що відбувається прямо перед їх носом, заявляють нейрофізіологи.

«Коли ми думаємо про «братів по розуму», ми уявляємо собі такими, якими їх можуть намалювати наша уява і розум. Ми не розуміємо, наскільки сильно сприйняття світу, унікальне для людини, обмежує наші можливості, і нам складно визнати це. Ми спробували вийти за ці рамки і уявити собі розумних істот, що живуть за межею можливого»,
— заявив Габрієль де ла Торре (Gabriel de la Torre) з університету Кадіса (Іспанія).

Невидима ширма космосу

Понад півстоліття тому американський астроном Френк Дрейк розробив формулу для обчислення кількості цивілізацій у Галактиці, з якими можливий контакт, намагаючись оцінити шанси на виявлення позаземного розуму і життя.

Фізик Енріко Фермі у відповідь на досить високу оцінку шансів міжпланетного контакту за формулою Дрейка сформулював тезу, яка зараз відома як парадокс Фермі: якщо інопланетних цивілізацій так багато, то чому людство не спостерігає жодних їхніх слідів?

Цей парадокс вчені намагалися вирішити безліччю способів, найпопулярнішим з яких є гіпотеза «унікальної Землі». Вона говорить про те, що для появи розумних істот необхідні унікальні умови, по суті, повна копія нашої планети.

Інші астрономи вважають, що ми не можемо зв’язатися з інопланетянами з тієї причини, що галактичні цивілізації або зникають дуже швидко, щоб ми могли їх помітити, або ж тому, що вони активно приховують факт свого існування від людства.

Де ла Торре і його колега Мануель Гарсія, нейрофізіологи, запропонували своє оригінальне пояснення парадоксу Фермі, яке пов’язує видиму відсутність позаземного розуму не з процесами в космосі, а з психологією і особливостями роботи мозку людини.

Вони прийшли до такого висновку після експерименту, в ході якого попросили 137 добровольців знайти різні рукотворні структури, такі як мости, будинки або дороги, на супутникових фотографіях місцевості. На деяких цих фотографіях, крім реальних об’єктів, присутня майже непомітна, але дуже «яскрава» аномалія — мікроскопічна фотографія горили.

Шори сприйняття

У нормальній ситуації людина практично завжди помічає подібні об’єкти. Як показали досліди де ла Торре і Гарсії, концентрація уваги на якісь інші деталі зображення робить подібних «горил» невидимими для очей 66% добровольців.

Цей феномен, що отримав назву «ефект горили», був відкритий приблизно 20 років тому американськими психологами. Вони помітили, що студенти, які помічають паси між гравцями однієї команди в баскетбольному матчі, не помічають, як серед них з’являється хлопчик в костюмі горили. Як виявилось, щось схоже відбувається і з людьми, які намагаються знайти сліди «розумного життя» на фотографіях, спираючись тільки на свої власні уявлення про можливості і подобі її носіїв.

Що найцікавіше, цього були більше схильні люди з раціональним складом розуму, схильні до систематизації знань, до числа яких відносяться майже всі вчені. Це, як вважають Гарсія і де ла Торре, говорить про те, що ми шукаємо сліди позаземного розуму не там, де вони можуть бути насправді, а там, де, як нам здається, вони можуть бути присутніми.

Приміром, сьогодні астрономи і інші учені, які зайняті пошуком прибульців, ігнорують те, що позаземний розум може мати принципово іншу природу. Прибульці можуть жити в кількох вимірах, складатися з темної матерії або якихось інших екзотичних форм речовини, використовувати принципово інші способи передачі інформації, в тому числі і гравітаційні хвилі, для спілкування з іншими цивілізаціями.

З цієї причини людству в першу чергу необхідно концентруватися не на пошуках позаземного життя, схожого на нашу цивілізацію, а зрозуміти, як ми можемо налагодити контакт з істотами, які знаходяться за межею нашого буденного сприйняття і розуміння того, як може виглядати розумна істота. Іншими словами, «сліпий» пошук позаземного розуму може дати більше результатів, ніж інші спроби знайти його, роблять висновок вчені.

 
comments powered by HyperComments