Екологія

Кліматологи передбачили, що наступні п’ять років будуть найспекотнішими за всю історію

Багато років вчені попереджали, що підвищення глобальної температури не повинно перевищити 1,5?C порівняно з доіндустріальним рівнем. І тепер вони дійшли невтішного висновку: ця межа ось-ось буде порушена.

Image by ELG21 from Pixabay

Згідно з новим звітом Всесвітньої Метеорологічної Організації (ВМО), вже в найближчі п’ять років ймовірність підвищення глобальної температури більш ніж на 1,5?C порівняно з доіндустріальним рівнем (саме цю межу вчені називали критичною для запобігання найгіршим наслідкам зміни клімату) становитиме близько 66 відсотків. І хоча це підвищення може виявитися тимчасовим через природні коливання земної температури, коли-небудь воно може стати постійним.

У поєднанні з потеплінням, викликаним Ель-Ніньо, антропогенні зміни клімату можуть підштовхнути глобальну температуру до критичної позначки. Це матиме далекосяжні наслідки для людського здоров’я, продовольчої безпеки, управління водними ресурсами та навколишнього середовища. Також, згідно зі звітом, існує 98-відсоткова ймовірність того, що один з наступних п’яти років буде найтеплішим з коли-небудь зареєстрованих в людській історії.

Зараз середня глобальна температура приблизно на 1,15?C вище, ніж на рубежі XX століття. Оскільки світ став більш індустріалізованим за останнє століття, зростаючі викиди парникових газів, таких як вуглекислий газ та метан, призвели до того, що Земля помітно прогрілася. Підвищення температури призводить до негативних наслідків, від руйнівних ураганів і аномальної спеки до відбілювання коралів і вимирання рідкісних видів рослин і тварин.

Перевищення температурного порогу може бути тимчасовим, проте ймовірність, що середня температура в наступні п’ять років буде постійно вище на 1,5?C, становить один до трьох, і цілком можливо, що до 2034 року ця зміна стане постійною. Для того, щоб запобігти такому сценарію, за наступні сім років потрібно скоротити викиди парникових газів удвічі, наприклад відмовившись від деяких викопних джерел енергії.

Вугілля, нафта і газ потрібно замінити на «зелену» енергію, і потрібно активніше проводити дослідження в області технологій негативних викидів, наприклад уловлювання вуглецю, для зниження кількості парникових газів в атмосфері.

Дослідники підкреслили, що внесок у збереження звичного нам земного клімату можуть вносити не тільки вчені і політики. Кожен з нас може чинити свій вплив: менше їздити на автомобілях, їсти менше м’яса, економніше витрачати воду і електрику — все це під силу людині, і що-небудь з цього може стати тією крихітною піщинкою, яка переважить кліматичні шальки терезів на користь людства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button