Екологія

Глобальне потепління веде до появи у воді смертоносного токсину

Нейротоксин, попадання якого в організм викликає жахливі наслідки, все частіше зустрічається в морепродуктах, уживаних у їжу. Причина проста: через нагрів води океан «цвіте», і крихітні водорості, що виділяють отруйну речовину, стають причиною загибелі багатьох ссавців. Але чи можна уникнути масових отруєнь?

e70969e09b3b3eeb97334307c2a9e7ab

Загадковий, потенційно смертоносний нейротоксин, що труїть людей завдяки молюскам, може бути безпосередньо пов’язаний з прогріванням океанічних вод. Нове дослідження дозволяє передбачити появу отруйних агентів в улові риболовних суден і дозволяє зменшити загрозу для життя людей. Проте одне питання залишається без відповіді: оскільки рівень температури вод Світового океану зростає дедалі вище, не послідує за ним збільшення токсичності?

Домоєва кислота (також відома як «кислота зомбі») — речовина, що виробляється в природному середовищі крихітними водоростями, фітопланктоном. Насправді зараз ніхто не знає, для чого він потрібен. «Молюски, поїдають водорості, що цвітуть, здається зовсім не звертають увагу на токсин», говорить Морріган Маккіббен, аспірант з університету Орегона. Але ось парадокс: у той час, як безпосередні пожирачі фітопланктону володіють імунітетом проти його токсину, інші тварини піддаються страшним мукам, якщо випадково з’їдять його.

Домоєва кислота імітує нейромедіатор під назвою глутамат, і здійснює куди більш кращий зв’язок з мозком, ніж оригінал. В результаті це призводить до того, що продукція нейромедіатора знижується, і у людини починаються судоми і втрата пам’яті. Деякі дослідження показують, що цей токсин сприяє розвитку хвороби Альцгеймера у морських левів і саме він винен у масовій загибелі всіх, хто пов’язаний з океаном, від китів до морських птахів. Люди теж постраждали.

«Чому ці крихітні істоти виробляють токсин, який починає працювати лише на пару рівнів вгору по харчовому ланцюгу? На це у нас немає відповіді», констатує Маккіббен. Як би то не було, не менш важливим питанням для вчених стала можливість прогнозувати збільшення рівня домоєвої кислоти в регіонах і можливість утримувати її як можна далі від харчових продуктів. У новому дослідженні, опублікованому в Proceedings of the National Academy of Sciences, біолог надає докази того, що потепління океанів може призвести до збільшення рівня домоєвої кислоти.

Використовуючи дані з різних джерел, дослідники змогли виявити зв’язок між погодними циклами, які нагрівають океан (наприклад Ель-Ніньо) та пікове збільшення рівня домоєвої кислоти. І раніше передбачалося, що потепління води сприяє її «цвітанню», але тепер це стало очевидним. Через різке зростання температури фітопланктону стає більше, рівень токсину зростає, і люди отримують все більші дози отруйної речовини разом з продуктами харчування.

Тепер же вчені впевнені, що, відстежуючи нагрів води з допомогою численних служб і сприяння риболовних компаній, можна буде передбачити динаміку зростання токсичності. На жаль, в даний час єдиний метод боротьби з цим явищем — припинити вилов риби в уражених фітопланктоном областях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button