Земля

Кліматом управляють гігантські океанічні вири

Масштабні океанічні вири, які можуть досягати до 500 кілометрів у діаметрі, здатні впливати на світовий клімат. Правда, кліматологи поки не можуть точно сказати, як саме це відбувається.

Ділянки закрученої води від 100 до 500 кілометрів у діаметрі називають мезомасштабними вихорами. Вони утворюються, коли потоки води дестабілізуються з-за перешкоди (наприклад, острови). Воронки несуть величезні об’єми води та тепла через океани. Лише через кілька днів або навіть місяців вони зупиняють обертання і реінтегруються з навколишньою водою.

foto_cikavosti_01.07.2014_resized

Передбачалося, що вони поступово розсіюють тепло або розносять його по всіх напрямах під час подорожі. Однак тепер вчені виміряли кількість води і тепла, що переносяться вирами, і прийшли до висновку, що подібні явища мають певний вплив на клімат.

Читайте також: Зміна клімату: чи варто плекати надію?

Бо Цю (Bo Qiu) з Гавайського університету в Гонолулу і його колеги використовували супутникові дані, зібрані з 1992 по 2010 рік, щоб виявити вири, і плавучі сенсори, щоб зіставити форми, обсяги і температури воронок.

Виявилося, що вири рухають стільки води, скільки найбільші океанські течії. В основному вони рухаються на захід під впливом обертання Землі. У результаті кожну секунду до східних берегів материків прибувають понад 30 мільйонів тонн води.

“Кількість води, яку вони здатні нести на захід, виявилося великим сюрпризом”, – прокоментував Цю.

Поки не ясно, як саме це впливає на погодні умови, але, швидше за все, вплив дуже великий. Деякі з найбільших світових джерел мінливості клімату, наприклад, Ель-Ніньо (Південна Осциляція), підживлюються від тепла океану і рухаються завдяки вітру і морським течіям. Вири можуть мати аналогічні наслідки: як тільки кліматологи розберуться з цим, стане можливим створення більш точних прогнозів регіональних наслідків змін клімату.

Наприклад, океанічні воронки, ймовірно, посилюють екстремальні погодні умови навколо Японії: тепла вода з вирів поєднується з теплими водами течії Куросіо.

Читайте також: Кліматологи пояснили, чому на Південному полюсі холодніше, ніж на Північному

Також поки незрозуміло, як вири вплинуть на погоду в майбутньому. Це буде залежати від того, як зміна клімату вплине на них. Цілком можливо, що в теплішому світі океанічні воронки стануть більші і будуть утворюватися частіше. Вони стануть еквівалентом океанічних штормів і, можливо, навіть будуть сприяти утворенню ураганів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button