Земля

З дна озера витягли записи про зміну тропічного клімату за 700 000 років

90-метровий керн відкладень з дна озера, розташованого в Андах, містить відомості про рух гірських льодовиків за останні 700 тис.років. Дослідження опубліковано в журналі Nature.

Зображення: бурова платформа на озері Хунін. Фото: Mark Abbott, University of Pittsburg

Дослідники під керівництвом Марка Еббота з Пітсбурзького університету витягли з дна високогірного озера Хунін зразки льодовикових відкладень. Цілісний керн містить безперервні записи про рух льодовиків в тропіках за 700 тис. років. Це найдовший безперервний “запис” зміни клімату в тропіках і один з найдовших у світі.

Хунін – найбільше озеро на території Перу. Воно розташоване на висоті понад 4 000 м в Андах у верхній частині басейну Амазонки. Це озеро відповідає всім необхідним умовам, щоб відобразити зміну льодовикових епох, відзначають автори роботи. Воно знаходиться досить близько до льодовиків, щоб збирати наноси і воду, що стікає з гір, але досить далеко, щоб не замерзати при розширенні льодовиків. Тому осадові відкладення впорядковані в процесі формування.

Дослідники вивчали тонкі шматочки льодовикового керна, щоб відновити зміни клімату. Склад шару показує, як він утворився, пояснюють вчені. Льодовики, що труться об каміння, або висихаюче озеро, яке утворює заболочене місце, кожен процес залишає свій виразний слід.

Порівняння тривалої зміни клімату озера Хунін з даними, зібраними в інших частинах світу, виявило закономірності. Наприклад, воно може дати відповідь на питання, як глобальне потепління позначається на кліматі в тропіках.

“Коли Арктика потепліла, південні тропіки різко висохли. Ви переміщаєте тепло в південну півкулю, і мусон слабшає, тому Ви отримуєте дуже сухі умови”, – говорить Марк Ебботт, професор Пітсбурзького університету та керівник дослідження

Дослідники відзначають, що глобальний клімат дуже взаємопов’язаний. Вивчаючи дані озера Хунін і спостереження в Арктиці, Антарктиді і Гренландії, вчені сподіваються виявити більше закономірностей, що впливають на клімат і погоду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button