Земля

Найбільший за сто років землетрус в Кореї стався з вини людини

Руйнівний землетрус, що стався 15 листопада 2017 року в Південній Кореї в районі міста Пхохан, стався з вини людини. Причиною стала місцева геотермальна електростанція. Про це повідомляють відразу дві наукові статті, опубліковані в журналі Science незалежними один від одного дослідницькими групами. Перша робота виконана командою на чолі зі Стефаном Вімером (Stefan Wiemer) зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха, а друга – колективом на чолі з Вусеоком Сео (Wooseok Seo) з Пусанського національного університету в Південній Кореї.

Цей землетрус було найбільш руйнівним і одним з найпотужніших у країні за всю історію сейсмічних спостережень, що ведуться з 1905 року. Магнітуда його досягла 5,5. На щастя, ніхто не загинув, але близько 80 осіб постраждали, і багато будинків отримали пошкодження.

Подія виявилося сюрпризом для людства, адже Пхонан знаходиться в стороні від великих сейсмічних розломів. Це спонукало вчених уважніше придивитися до лиха у пошуках можливих причин. Підозра впала на місцеву геотермальну електростанцію (ГТЕС).

Пояснимо, що подібні підприємства використовують природне підземне тепло для вироблення енергії. Роль нагрівача виконує мережа спеціально створених підземних тріщин. Невеликі струси ґрунту в момент такого розриву пласта – справа звичайна. Але ніколи ще не йшлося про настільки потужний землетрус. Можливо, в цьому районі дії людини стали останньою соломинкою, яка впала на очеретину рівноваги земної кори.

Таке “рукотворне” лихо неможливо відрізнити від стихійного на основі одних лише сейсмограмм. Тому дослідники в першу чергу прагнули з’ясувати точне місце розташування вогнища землетрусу.

Команда Вімера аналізувала загальнодоступні дані сейсмічного моніторингу та геодезичну інформацію із супутників. Дослідження показало, що основний удар і 46 послідували за ним афтершоків, що тривали до 30 листопада 2017 року, відбулися на глибинах від трьох до семи кілометрів. Це надзвичайно мала величина в порівнянні з природними подіями, раніше зареєстрованими у цьому районі. Але найголовніше, що осередки цих струсів розташовувалися не далі ніж в двох кілометрах від електростанції.

Крупнейшее за сто лет землетрясение в Корее произошло по вине человека

Не зайвим буде згадати, що у квітні 2017 року під час однієї з підземних маніпуляцій на ГТЕС теж стався землетрус, але не великий. І вогнище нової події знаходилося всього в 1,5 кілометра від цієї точки.

До тих же висновків прийшла і команда Сео, яка використовувала дані сейсмографів, встановлених навколо станції. Як уточнює ресурс Phys.org, до розгортання мережі приладів вчених спонукали численні дрібні землетрусу, що спостерігалися в тому районі. Всього п’ять днів після установки сейсмографів стався землетрус 15 листопада, і, як вважають вчені, його епіцентр знаходився безпосередньо під ГТЕС.

Тим не менше, дослідники підкреслюють, що листопадовий землетрус стався через два місяці після останнього впливу на ґрунт, наданого на електростанції. І поки вчені не готові пояснити, яким міг бути механізм такої відкладеної дії.

“Такі сильні землетруси у зв’язку з глибокими геотермальними проектами ще не відбулися ніде в світі. Однак відомо, що інші технічні втручання, які призвели до змін напруги в земній корі, викликали аналогічні великі струси. Більш глибоке розуміння того, що сталося в Пхохане, має велике значення для того, щоб геотермальна енергія в майбутньому проводилася безпечно і стійко”, – говорить Вімер в прес-релізі дослідження.

На сьогоднішній день геотермальна електростанція закрита. Корейський уряд призначив незалежну експертну комісію для вивчення усіх фактів. Ймовірно, вона буде аналізувати всі наявні сейсмічні, гідрологічні та геологічні дані і моделі. Вердикт комісії повинен остаточно встановити, чи маємо ми справу з антропогенним впливом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button